Caddo Kennel Club of Texas Marshall, TX 2019-05-05
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 635
Best In Show
- Judge: Mr. Filiberto Arniella
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Pegfield Tintern Tiggy-Winkle
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Filiberto Arniella
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS D' Toledo 'The Handsome Man' Muneco
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
- Entry: 10
- Class: Open Senior
- Name: Ariella Sarah Harris
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Laurie King Telfair
- Entry: 226
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG All Around Funny Girl of Riverside
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
- Entry: 10
- Class: Open Intermediate
- Name: Marilyn Dempsey
- Breed: Long Coat Chihuahua
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Laurie King Telfair
- Entry: 226
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: CH Aranisle's Brute Force
Sporting Group
- Judge: Ms. Danelle M. Brown
- Entry: 90
- Breed: Pointer
- Name: GCHS Chesterhope Master of T Art
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Amica MWM Chance To Shine DS CGC
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Galewinns Star of Sundance
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHB Cajun & Rainsway's Razzle Dazzle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
- Entry: 76
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: CH Sidearm Somewhere Over The Rainbow
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Soyara's Devilish Delilah
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Deluxe Classic Design
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Passport's I Kissed A Girl SS
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Filiberto Arniella
- Entry: 66
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Foxfire's Alltimate Wanna Be
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Wildside's Get Off My Cloud
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Zamosky's Mr. Worldwide of Icepaw
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Rivergrove's Cloudy Bay
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
- Entry: 51
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Pegfield Tintern Tiggy-Winkle
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Klassique's Rockin' Robin
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Kelwyn's High Society
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHS Challenger's Lead Belly @ Southern Star
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Filiberto Arniella
- Entry: 156
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-net Rocky's Little Dillio
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tattoo
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Zephyr Irresistible
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Filiberto Arniella
- Entry: 84
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS D' Toledo 'The Handsome Man' Muneco
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHS Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCH Itzy (Arena) ( Mexico)
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH T and R's Star's Majestic Royal Prince
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 95
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHB Dynasty's Fire Starter TKN CGC CA BCAT
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Antebellum's Sharp Shooter
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP XIV Karat A Date To Remember
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Fu You Yuan Odin Firestone
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Danelle M. Brown
- Entry: 5
- Breed: Peruvian Inca Orchid
- Name: Bokate' Bit Twisted Sugar Coated
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.