Klamath Dog Fanciers, Inc. Klamath Falls, OR 2019-05-11
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 544
Best In Show
- Judge: Ms. Gay H. Dunlap
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Gay H. Dunlap
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Alpine's LBK Living On The Road TKN RATI DS CGC
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Christine Cameron
- Entry: 10
- Class: Open Senior
- Name: Jeannette Mueller
- Breed: Flat-Coated Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Christine Cameron
- Entry: 220
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHS Affinity's Grizzly River Run
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Christine Cameron
- Entry: 10
- Class: Open Junior
- Name: Annalyssa Jones
- Breed: Boston Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Christine Cameron
- Entry: 220
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Ocoee Wild About Hunter
Sporting Group
- Judge: Ms. Nikki Riggsbee
- Entry: 58
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Golden Empire's Double Action Remington JH CGC
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Winchester's Made My Day
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHB Whiskey Creeks Taken The Midnight Train
- Breed: Pointer
- Name: GCHB Soliva's Whatever Turns You On
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Nikki Riggsbee
- Entry: 59
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Mt Sleepy Hollow September In The Rain
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Maijani's Calicoridge Starry Sky At RoseGold JC
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHS Southwind's Man O'War With M&M CGC TKN
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Syringa's Mater Av Ravnen
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Lynda Saranchuk
- Entry: 94
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHG Wolvereen Downthehilltosyntari BCAT
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Twin Creeks Can't Steal My Thunder RN CGC
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Gaffle's The Proof Is In The Heir At Kimo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Mel Saranchuk
- Entry: 65
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Alpine's LBK Living On The Road TKN RATI DS CGC
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHS Keadeen's Second Star To The Right
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHG Scotch Broom Colum Macniall
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Classy Staffy's Look Whats Brewin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Lynda Saranchuk
- Entry: 59
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHS Spirits Cowboy Casanova
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Estillinis Black Panther
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHG Touche's Espionage
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Orchard Hill Inclusive
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Christine Cameron
- Entry: 67
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: CH Silveroak's Oh No She Didn't
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Bodnath Jigme
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Petit Tail Meteor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Mel Saranchuk
- Entry: 89
- Breed: Beauceron
- Name: GCHP Maitrise Du Chateau Rocher CGCA TT RATN TKA CA RN CGCU
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Dreamstreet's Where's Wally
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: CH Trollheimen Black Pearl Of Gullhjerte
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.