Ravenna Kennel Club Tallmadge, OH 2019-05-11
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 706
Best In Show
- Judge: Mrs. Elizabeth Gunter
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHB Lakesydes Dancing In My Underwear At Misty Meadows
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Elizabeth Gunter
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Schohaus Let The Sunshine In
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Diane M. Garcia
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Alizabeth Lude
- Breed: Rough Collie
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Diane M. Garcia
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Cheyanne Mellen
- Breed: Portuguese Water Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Sheila Smith
- Entry: 102
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHB Lakesydes Dancing In My Underwear At Misty Meadows
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Poet N' Ultima's Repeat Performance
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCH Be-Fit's Ice Dancer
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHB Catera's All American Country Boy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Bart A. Miller
- Entry: 89
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hajji's Dancing In The Moon Light JC
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Merry Music Chains Of Love
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Mayapple It Wasn't Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Elizabeth Gunter
- Entry: 171
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Schohaus Let The Sunshine In
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Linseyleigh's Thunderstruck
- Breed: Boxer
- Name: GCH Pheasant Hollow's The Real Deal
- Breed: Samoyed
- Name: GCH White Eagles Born To Fly
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Nancy Smith Hafner
- Entry: 53
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHS High Pointe Earth Angel
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG High Mtn Warfox High Noon At Foxterity
- Breed: Airedale Terrier
- Name: Fernwood's Norwegian Wood
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Dotcom-Alcala's Not Conceitted Just Convinced
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Linn Klingel Brown
- Entry: 88
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Wang's Taxi Taxi Bobby D
- Breed: Pug
- Name: CH Sheffield's Chance Of A Lifetime
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHB Thai Silk Ixclusive Priority
- Breed: Havanese
- Name: GCH Luffeyland's Broadway Baby
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Elizabeth Gunter
- Entry: 83
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG By Request Ultra Apple Of My Eye
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHS Davane Happy Me
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB Legacy The Big Chill
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Matisse Razzmatazz
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Linn Klingel Brown
- Entry: 113
- Breed: Briard
- Name: GCHS Deauvville Dutchibo D'Ebene
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHS Delancey's Marshall Raylan Of Caveat RA BN TKA FDC RATM TT CGC CGCA CGCU
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Quiche's Power Play
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCHG RPK3 La Brise Chanson D' Amour
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.