Ventura County Dog Fanciers Association Ventura, CA 2019-05-12
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 657
Best In Show
- Judge: Mr. Kerry Lee
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHB Querido De La Terre Sauvage
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Kerry Lee
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Shorepointe's Moonwalker
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Emily (Fish) Barnhart
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Ava Hata
- Breed: Longhaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Jerry M. Watson
- Entry: ---
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHB Symphony-N-Alvin Farms Neon Bolt
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Emily (Fish) Barnhart
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Lily Angeline Bennett
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Jerry M. Watson
- Entry: ---
- Breed: Great Pyrenees
- Name: CH Pyrsrus Mister Maverick
Sporting Group
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 93
- Breed: Wirehaired Vizsla
- Name: Zoldmali Titok
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH KIngslanding's Dream In Pink Mansion
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCHB Waterbound Everything Harvey VD Golden Gate
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Lynann's Heartthrob
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Jerry Watson
- Entry: 76
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Quiet Creek's Dance With Me
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Pheron's Reboot The Mission
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Koradox Pramada's Dealers Choice
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: CH Kinderteckel's Put My Name In Bold
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Sharon Ann Redmer
- Entry: 94
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Ederra's Dodger Blue Of Glacier
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Livewire Rumor Has It @ Britestar
- Breed: Samoyed
- Name: GCHB Polar Mist Kick Up The Party
- Breed: Neapolitan Mastiff
- Name: Desmo Della Vecchia Roma
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Sylvia T. Barkey
- Entry: 84
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Glenmars American Classic At Classy Staffys
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Seebest Supergirl
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHB Bravo's It's An Industry Term
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHS Rockledge Mr Murphy Of Meath
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Sylvia T. Barkey
- Entry: 67
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Shorepointe's Moonwalker
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Hilltop's Mr. Lucky
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Solomiya Laser Show For Royalsilk
- Breed: Japanese Chin
- Name: Kalor Zoolander
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 105
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Le Petite Prince De La Bete
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Spotlight Where We Left Off For Amethyst
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Rinchen's Magical Illusion
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Rendezvous Afterglow Secret Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Sharon Ann Redmer
- Entry: 135
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHB Querido De La Terre Sauvage
- Breed: Puli
- Name: GCHG Cordmaker Boys Will Be Boys
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Gulfstream-Makita Moonstruck
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.