Durango Kennel Club Farmington, NM 2019-05-17
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 643
Best In Show
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Dalriada's Archangel At MGK BN RN NAJ CA RATO
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Ronald V. Horn
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Tessa Scheler
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Peter J. Machen
- Entry: 203
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHS T-Boldt's These Boots Are Made For Walkin
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Ronald V. Horn
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Lian Chase
- Breed: Black Russian Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Peter J. Machen
- Entry: 203
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Pagliacci Kizmar Western Winds R Agust Us MH
Sporting Group
- Judge: Mr. Peter J. Machen
- Entry: 104
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Erinfyr Winter Classic
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Emmawood's Changes In Latitudes
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Saranac Tipsy Laird
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 65
- Breed: Basenji
- Name: GCH Wild West Ahmahr Nahr Shoot The Moon
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Shylo Brykaar New Moon On Monday
- Breed: Whippet
- Name: GCHB Harmony N' Sportingfields Kiss and Tell
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS J-Walk Devil In Disguise
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Entry: 108
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Protocol's I Came I Saw I Sparkled
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Azteca's Red October
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Greybeard BCB Yamada Kuma Go
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHS T-Boldt's These Boots Are Made For Walkin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: 32
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Dalriada's Archangel At MGK BN RN NAJ CA RATO
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Menusha's Pancho Villa
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHB Blossom Valley Doppleganger Of Wild fire
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH First Class Sparkles Fishnet & Platforms
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Peter J. Machen
- Entry: 85
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Diaquiris On The Edge Of Fame
- Breed: Pug
- Name: GCH Bit O'Golds Knight Rider
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Passport Sunkissed It's A Yes From Me Bonchien
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHS Shorepointe's Fire N' Ice
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Ronald V. Horn
- Entry: 53
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Vaje's Public Enemy Number One
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Primah-Shilo Ke-Tu's Mirror Image At Urban Venture
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Standard Poodle
- Name: Mountain Rose Swinging Irish
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 144
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: Bugaboo's Everything I Do
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHS Straight Arrow's Feel The Heat With Corral West
- Breed: Rough Collie
- Name: Markos All That Glitters
- Breed: Entlebucher Mountain Dog
- Name: GCHS Neo Of Brunswick CGC RN TKI
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.