Oshkosh Kennel Club, Inc. Oshkosh, WI 2019-05-18
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 473
Best In Show
- Judge: Mrs. Julie Felten
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHB IL Granaio Del Malatesta Negroni Sbagliato
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Julie Felten
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHB Gwencalon's Aurora Borealis
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Dale A Meyer
- Entry: 10
- Class: Open Intermediate
- Name: Delaney Holzem
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Dale A Meyer
- Entry: ---
- Breed: Basenji
- Name: GCHB Laurel Frankly Speaking Let Me Be Frank
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Dale A Meyer
- Entry: 10
- Class: Open Senior
- Name: Hannah Sohnle
- Breed: Beagle (over 13")
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Dale A Meyer
- Entry: ---
- Breed: Berger Picard
- Name: CH Napoleon De La Vie En Rose
Sporting Group
- Judge: Ms. Carol S. Brown
- Entry: 83
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHB Granaio Dei Malatesta Negroni Sbagliato
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCH Clussexx Never Takes A Holiday
- Breed: Brittany
- Name: CH Rao-Tonan Just Be Frank
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: CH Shannara's Boston Legal
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Ken J. Murray
- Entry: 38
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHB Gwencalon's Aurora Borealis
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Trabeiz Hundeleben Philippe Philoppe MW
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Fetch & Smell Me, Myself & I
- Breed: Whippet
- Name: GCH Elain-Ward's Mustang Sally
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Carol S. Brown
- Entry: 90
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Sammantic Speed Of Life
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Szumeria's Magic Marker
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Karnovanda's Stephen Coldbear
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHB Aria De Kabluna
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Phillip Wendling
- Entry: 22
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Haznow's Take A Flying Leap JE
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Grinnation Noble Dreamslinger Of Heritage
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: Kingsmere Drink Your Juice
- Breed: Cairn Terrier
- Name: Burr Robin Tallulah Little Scout
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Phillip Wendling
- Entry: 99
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Touche's Something Wicked This Way Comes
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH SarJan's Omg!
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Krescendo Cover Girl
- Breed: Papillon
- Name: GCH Crown Jewel Draco It's In The Cards
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Luc Boileau
- Entry: 60
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Safari's Salome
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Katzenjammer Behold Leader In Style
- Breed: Keeshond
- Name: CH Vito Wund-R Y Sumbarsky Pramen
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Evergreen's Jasmine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Dale A Meyer
- Entry: 73
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Lk Michigan R U Ready To Rumble CGC RN
- Breed: Berger Picard
- Name: CH Napoleon De La Vie En Rose
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Limerick Sweet Baby James
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Lucky Brook's Charmed CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Carol S. Brown
- Entry: 4
- Breed: Russian Toy
- Name: Highfield Iron Maiden of Torilan
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.