Platte Valley Kennel Club of Fremont, Nebraska Lincoln, NE 2019-05-19
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 503
Best In Show
- Judge: Col Joe B. Purkhiser
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Sandbars Hardcore Hank MH
Reserve Best In Show
- Judge: Col Joe B. Purkhiser
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHG Kunniaka's Whizz Bang Wallop
Junior Showmanship
- Judge: John Wade
- Entry: 15
- Class: Master
- Name: Erin Turman
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Joy Brewster
- Entry: 188
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHG Flashfires Shaw's Calling Dibbs
Reserve Junior Showmanship
- Judge: John Wade
- Entry: 15
- Class: Master
- Name: Kylie West
- Breed: English Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Joy Brewster
- Entry: 188
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Mirage's Night Moves BN
Sporting Group
- Judge: Dr Steve Keating
- Entry: 81
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Sandbars Hardcore Hank MH
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Fishpaws Notorius B.I.G. At Zinfindel
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCH Redmoon's Change Of Heart RN CGC
- Breed: Vizsla
- Name: CH Cameo's Fire Fox
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: John Wade
- Entry: 52
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Upper Mountain Lambeau Leap At Devlynn
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHG Aspen's It Takes A Thief
- Breed: Borzoi
- Name: Svershin's Zenovi SC
- Breed: Basenji
- Name: GCH Jerlin's Topeka
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr Steve Keating
- Entry: 102
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Sketchbook Rodeo Clown Ratn
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHS Tollhaus You Decorated My Life RN
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCH New History At Russian Bears
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr Steve Keating
- Entry: 34
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHB Posey Canyon Classic Hijinx
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Krisma's Xiss Of Xcstacy
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Gabi With Tan Tien Qi
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHS Snowy River's Trail Rider
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Arley Hussin
- Entry: 60
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHG Flashfires Shaw's Calling Dibbs
- Breed: Pug
- Name: GCHP Careva's Boodelicious
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Skyview's Dakotah Reign Of Desire
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Chances R Dandy's A Little Demon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: John Wade
- Entry: 62
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHG Kunniaka's Whizz Bang Wallop
- Breed: Keeshond
- Name: GCHG Dore's Starry Night
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH Deja-Vu Light My Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Jan Paulk
- Entry: 101
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHP Broadcreek's Hurricane RN CGC TT
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHS Qualteri Lazurite Island Tryst HIC
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Karmun's Positively Entertaining
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCH Copperidge's Mademoiselle At Coolmar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.