Staten Island Kennel Club, Inc. Freehold, NJ 2019-05-24
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 911
Best In Show
- Judge: Dr John Reeve- Newson
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Agha Djari's Fifth Dimension Of Sura
Reserve Best In Show
- Judge: Dr John Reeve- Newson
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Tita's Lazarus
Junior Showmanship
- Judge: Ashley Tripodi
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Brigid White
- Breed: Newfoundland
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Marjorie Martorella
- Entry: ---
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB Barone's N Neenee's Lady Martha Louise
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ashley Tripodi
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Angele Cipriotti
- Breed: Boston Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Marjorie Martorella
- Entry: ---
- Breed: Papillon
- Name: GCH Elf Kinder Garten JP Liberte
Sporting Group
- Judge: Sam Houston McDonald
- Entry: 277
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Edgewood Insider Information
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH ER Ramlin'Man
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Diadem J Sun Farms Solve The Case
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr John Reeve- Newson
- Entry: 119
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Agha Djari's Fifth Dimension Of Sura
- Breed: Basenji
- Name: GCHP Relic's Big Bang Theory Of Dagoba
- Breed: English Foxhound
- Name: CH Monocacy Bends Time Of Opportunity
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Debucher Dynamite At Vernaccia CM
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Jacqueline Quiros-Kubat
- Entry: 236
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Sam Houston McDonald
- Entry: 139
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Tita's Lazarus
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Evanstar Midnight Legacy
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Norwich Terrier
- Name: CH Country Girl Kiss Me Lola
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr John Reeve- Newson
- Entry: 98
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash JP Copenhagan
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Seagryphs Extra Urchin Olive Oil
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow Hi Tech Sheena Of The Jungle
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Dizzy & Hapichin Stop And Stare
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Jacqueline Quiros-Kubat
- Entry: 112
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCH Blanch-O's El Toro
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea,CD
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Jacqueline Quiros-Kubat
- Entry: 161
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moonlight Drive
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Skycove's Bonfire
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHB Luc Picard Amour RN CGC CA FD TN HIT
- Breed: Border Collie
- Name: CH Lacey Cashel Wild Thing I Think I Love Ewe!
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Jacqueline Quiros-Kubat
- Entry: 1
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Phantom's Kinky Boots
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.