Putnam Kennel Club, Inc. Stormville, NY 2014-07-18
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 472
Best In Show
- Judge: Linda Berberich
- Breed: Samoyed
- Name: CH Pebblesrun Play It again Ham
Reserve Best In Show
- Judge: Linda Berberich
- Breed: Pug
- Name: GCH Pine Cone's Green Mountain Boy
Junior Showmanship
- Judge: Kristofer A. Kelso
- Entry: 6
- Class: Open Intermediate
- Name: Amelia Smith
- Breed: Border Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge:
- Entry: 85
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Frost Oak N Quantrels Git R Done
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Cerise Celtic Thunder
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Pebwin Hocus Pocus
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Myrdin's-N-Cocoas Dancin In The Rain
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Nancy Bodine
- Entry: 61
- Breed: Saluki
- Name: GCH Takara The Time Is Now
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Tells Matrix Reloaded
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Raynbo's Run F
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Deck Plate Leader
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Douglas R. Holloway Jr.
- Entry: 92
- Breed: Samoyed
- Name: CH Pebblesrun Play It again Ham
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Carry-On Merchant Man Of Ravenswood
- Breed: Boxer
- Name: GCH Jacquet's Annie El Encanto
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Marben's Ruffian
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Betsy Dale
- Entry: 43
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Class Act By Hallsblu
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Monamour JP Energy oF kISS
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: CH Sheaman's Son Of A Irishman
- Breed: Norwich Terrier
- Name: CH Beric Russell Square
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Betsy Dale
- Entry: 56
- Breed: Pug
- Name: GCH Pine Cone's Green Mountain Boy
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Piccadil's Twist And Shout CD BN RN RA RE
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Smash Jp Beauty &Beat
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Gdm Zenyatta At Lakeside
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Rita Holloway
- Entry: 46
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Surrey Cherry Garcia
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Diva's Bastille My Heart
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Bar-None Picture Book
- Breed: Schipperke
- Name: GCH De Lamer Point Break
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Thomas W. Coen
- Entry: 43
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bagatelle Rolling Moon Stone
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Rosmoor Protocol
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Tim Was Had By All
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Thomas W. Coen
- Entry: 4
- Breed: Pumi
- Name: Kaffogo Agyag
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.