Hilton Head Island Kennel Club Ridgeland, SC 2014-07-20
Posted by: Guy H. Fisher
Total Entry: 650
Best In Show
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Breed: Pug
- Name: CH Hill Country's Tag I'M It
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Skansen's Holy Knight
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 14
- Class: ---
- Name: Alexander McMurtrie
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Norman B. Kenney
- Entry: 112
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Doc's Greyborn North Star Of Acadia
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Toybox Double Dutch
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Mar-Moye Zivas Angel
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Seafarers Red Hot And Green
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Denny C Mounce
- Entry: 55
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Tells Matrix Reloaded
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Grandcru Phelps Insignia
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Kerryarc Breawyn Ffynnon Garw
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Milroc Polarized Trouble
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: 108
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Skansen's Holy Knight
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Alpha's Magic Man
- Breed: Boxer
- Name: GCH Rummer Run's Black Magic
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Avalon Bey's Are The Stars Out Tonight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Denny C Mounce
- Entry: 78
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kajsenborg's Dirty Diana
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Ciceros Clash Of the Titans
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Brynnmawr 'N Seaplume's Built Tough
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Red Rock Rise Of The Pheonix
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Denny C Mounce
- Entry: 102
- Breed: Pug
- Name: CH Hill Country's Tag I'M It
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Plametto's Flying Dutch
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Manor House Right As Rain
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Blue Chips Pip- Squeak
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Denny C Mounce
- Entry: 52
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Imperious HamItUp Southern Bell
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Unique Da Maya Dancing Queen
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Kan Sing's Po-Ba-Ri At Arundina
- Breed: French Bulldog
- Name: Crown's Famous Amos
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Norman B. Kenney
- Entry: 67
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Woodside's Megabucks
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Mysharas One night only
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Shadow Hill Chasin' Butterflies
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: CH Bilgays Eye Of The Storm HSAdsc
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 4
- Breed: Berger Picard
- Name: Allstars Goldie Hawn of Ratatat
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.