Providence County Kennel Club, Inc. Kingston, RI 2014-07-26
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 545
Best In Show
- Judge: Theresa L. Hundt
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Cerise Celtic Thunder
Reserve Best In Show
- Judge: Theresa L. Hundt
- Breed: Pug
- Name: GCH Charchen's Billy the Kid
Junior Showmanship
- Judge: Theresa L. Hundt
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Annie Henshaw
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Joy S. Brewster
- Entry: 147
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Cerise Celtic Thunder
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Mar-K's Black Diamond
- Breed: English Setter
- Name: GCH Sleepy Hollow's Scarlett O Hara
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCH Chesabar Cricket's Key To Heaven's Reflection CD BN RE JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Joy S. Brewster
- Entry: 60
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Deck Plate Leader
- Breed: Whippet
- Name: CH Artemis Hypnotic Opium SC
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: Tarabon's Cut To The Chase SS
- Breed: Basenji
- Name: Borassus Hot.Cool.Yours.
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Roger R. Hartinger
- Entry: 92
- Breed: Boxer
- Name: GCH Shadigee's Sequel To Legends
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Cnsand Ardanwood Whitewash The Fence For Me
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Madison's Fugheddahboudit She's The One
- Breed: Leonberger
- Name: CH Leos By The Sea Kristofer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Roger R. Hartinger
- Entry: 38
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Br'Er Fox Philippa Of Hunterston
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Stonebridge Just A Little Bit Better
- Breed: Airedale Terrier
- Name: CH Raynaire V Crescent's Weekend Gambler
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHB Cheron's Dirty Water
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Paula Hartinger
- Entry: 97
- Breed: Pug
- Name: GCH Charchen's Billy the Kid
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Hoong Tao's Walk This Way
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Fenway's Hot Shot
- Breed: Havanese
- Name: GCH Fuzzy Farm It's Good To Be The King
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Roger R. Hartinger
- Entry: 65
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Rebelrun Chowlamar's Mr Kidd
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Erin's I'm Your Man
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Salishan Alilah Bandito RE
- Breed: Bulldog
- Name: CH Pat-A-Bull's Don Ciccio Di PJ
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Paula Hartinger
- Entry: 42
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Bramley's Green Mountain Boy
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Shagshadow Pandamoniums First Edition
- Breed: Puli
- Name: GCHB Fuzzy Farm If Not Now, When?
- Breed: Border Collie
- Name: CH Lacey Cashel Wild Thing I Think I Love Ewe!
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.