Bismarck Kennel Club Bismarck, ND 2014-08-01
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 260
Best In Show
- Judge: Joe Tacker
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Trumpets No Questions Asked
Reserve Best In Show
- Judge: Joe Tacker
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Dunham Lake's Scout Master
Junior Showmanship
Not offered.
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Linda Scanlon
- Entry: ---
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Euzkalzale's Legacy Of Hope
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Keke Kahn
- Entry: 66
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Hil-N-Don & Canyonwood Seemore Of Me
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Chiffon Abbey Road
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Tramore Notorious
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Kizmar Pagliacci Really It Wasn't Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Stephen J. Hubbell
- Entry: 24
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar's Preeminent
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Jake Roamin All Around
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Vedauwoo's Continental Divide
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Innisfree Sirae' Duet Imperious Mother Of Dragon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Stephen J. Hubbell
- Entry: 40
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Rio's Luca Brasi Monster
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Euzkalzale's Legacy Of Hope
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Ziemabora's Strut Your Stuff
- Breed: Rottweiler
- Name: CH Bernkastel I'm Kind Of A Big Deal
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Keke Kahn
- Entry: 15
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Dunham Lake's Scout Master
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: CH Aranisle's Brute Force
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Lonestar's Wicked Ways
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: Varlas Amarantine's Keepsake
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Stephen J. Hubbell
- Entry: 65
- Breed: Pug
- Name: CH Bousfield Jubilee's Shooter Jennings
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Symaruns Endless Love
- Breed: Pomeranian
- Name: Canton Richard Of Mt Crest
- Breed: Papillon
- Name: Topflite Money Talks
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Stephen J. Hubbell
- Entry: 20
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Trumpets No Questions Asked
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH 2 Stars One Tough Hombre
- Breed: Dalmatian
- Name: Juju's Busy Being Fabulous
- Breed: Bulldog
- Name: Sir Muttnick's Lady Rosalie 101 Of Reidsville
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Keke Kahn
- Entry: 14
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: Margoux's Va Voom
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Taylryder's Dyn-O-Mite At Turnabout
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Thornapple Hazey Morning Star
- Breed: Rough Collie
- Name: CH Country K Lead With An Ace
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Keke Kahn
- Entry: 2
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHS Mockingbird's Worth The Wait At Coaldust
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.