Anoka County Minnesota Kennel Club Cambridge, MN 2019-06-21
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 1212
Best In Show
- Judge: Carl Gene Liepmann
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Whiskeybae Haslemere Habanera
Reserve Best In Show
- Judge: Carl Gene Liepmann
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
Junior Showmanship
- Judge: Doris Cozart
- Entry: 40
- Class: Open Senior
- Name: Amaya Rivera
- Breed: Australian Cattle Dog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ken Murray
- Entry: 449
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHG Flashfires Shaw's Calling Dibbs
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Doris Cozart
- Entry: 40
- Class: Master
- Name: Erin Turman
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ken Murray
- Entry: 446
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Nileefox Dirty Outlaw
Sporting Group
- Judge: Ken Murray
- Entry: 309
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Tramore Heights Torch Song
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHG Hotchkiss Amberlove Back To Nature
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Bonnie Threlfall
- Entry: 130
- Breed: Saluki
- Name: GCHG Deiconsorti Always In The News
- Breed: Bloodhound
- Name: CH Hunterhound Pawz From Oz
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHG Aspen's It Takes A Thief
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHB Gwencalon's Aurora Borealis
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Doris Cozart
- Entry: 230
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHS Storm Sky's Forever Etched In Time At Storm Cloud
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Seabrook's Slam Dunk At Kirenska
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Lazy D's Ten Years Gone
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dana Cline
- Entry: 101
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whiskeybae Haselmere Habanera
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Nileefox Dirty Outlaw
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: CH Magic Bruno Banani Vom Maerchengarten
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Temora Redi When You Are
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Alfred Ferruggiaro
- Entry: 124
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Zona Rosa's Traveling To Infinity
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHB Skyline Alchemy
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHG Flashfires Shaw's Calling Dibbs
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Tamarin Trebeck
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: F. Susan Godek
- Entry: 153
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D Adventureland Star Coach
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHB Morninglow's New York Man
- Breed: Keeshond
- Name: CH Hunkeedori Wooden Shoe Liketno At Ebbtide
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr John Reeve- Newson
- Entry: 160
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Sporting Fields Winston Churchill
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Limerick Sweet Baby James
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Lambluv Elmknoll's Good Time Charley RN CGC
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dana Cline
- Entry: 2
- Breed: Dogo Argentino
- Name: New World Ethereal
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.