Genesee Valley Kennel Club, Inc. Henrietta, NY 2019-06-21
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 505
Best In Show
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Snowmist Fresca Crystalfountan
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Thomas D. Parrotti
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Rachel Eckler
- Breed: Shetland Sheepdog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Thomas D. Parrotti
- Entry: 189
- Breed: Boxer
- Name: CH Hancock's Sweet Time At CopperMyst
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Thomas D. Parrotti
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Rori Higgins
- Breed: Border Collie
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Thomas D. Parrotti
- Entry: 189
- Breed: Lowchen
- Name: GCHB Musicbox Got Your Six At Romanm Reign
Sporting Group
- Judge: Mrs. Marilyn O'Neill
- Entry: 96
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Rollickin' Roclyn Dream Girl
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHB Foley's Frat Party
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: CH Clussexx Velvet Caviar
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Hampton Court's I'll Have Another
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Marilyn O'Neill
- Entry: 39
- Breed: Greyhound
- Name: GCHS Mariki Bluemoon's Pierce-Arrow At Saranan
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Sidekick's Life In The Fast Lane
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCH Treslow's Honki Tonkn Nashville's Jaffa's Red
- Breed: Whippet
- Name: GCHB Sto Alberto's Angel In Bluejeans At Starline
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 92
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Snowmist Fresca Crystalfountan
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Triple Crown's Off And Running
- Breed: Rottweiler
- Name: VonBremen's Dolce' Vida
- Breed: Samoyed
- Name: CH Polar Mist Honky Tonk Angel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Thomas D. Parrotti
- Entry: 45
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Chelten Harewood Tainted Apple
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Redgates Moonstruck
- Breed: Australian Terrier
- Name: CH Redhawk Steadfast N' True
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Blythfell Luca
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Marilyn O'Neill
- Entry: 56
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Lookout Secret Agent Man At Tycwn
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Hampton Court's Rachel Dawes
- Breed: Pug
- Name: "Oh! My Goodness"
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Kashmir's Rising Star
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Marilyn O'Neill
- Entry: 80
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Riverside N Novus Greenfire
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Framke's Amos
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Salishan Teacher's Pet
- Breed: Lowchen
- Name: GCHS Musicbox Boondock Goin' Commando
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Donna J. Francis
- Entry: 94
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Keylis Spotlite Just Do It CGC RN
- Breed: Briard
- Name: GCH One By One Zlota At Charson
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Legacy's Freestyle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.