Tidewater Kennel Club of Virginia, Inc. Doswell, VA 2019-06-30
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 862
Best In Show
- Judge: Mrs. Marilyn O'Neill
- Breed: Havanese
- Name: GCH Kolmar's Material Girl Of Del Adora
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Marilyn O'Neill
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Dotcom-Alcala's Not Conceited Just Convinced
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Stephanie S. Hedgepath
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Amelia Hedemark
- Breed: Miniature Schnauzer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Linda L. Reece
- Entry: 329
- Breed: Whippet
- Name: Excel's Oklahoma
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Stephanie S Hedgepath
- Entry: 18
- Class: Master
- Name: Olivia Persinger
- Breed: Wirehaired Dachshund
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Linda L. Reece
- Entry: 329
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Eastern Waters' Pink Power O'Mesa Ridge Rl
Sporting Group
- Judge: Mrs. Stephanie S. Hedgepath
- Entry: 156
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Evergreen Set Fire To The Rain
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHS IL Granaio Dei Malatesta Negroni Sbaglioto
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Tail'z End Turbo Power From Dual Lane's CGC JH TKN
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHB Avalor-Eldorado's The Force Continues
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Bonnie Linnell Clarke
- Entry: 143
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Love And Shenanigans
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCHS Houla's Jerry Loule
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Kenmar's That's My Spot Landd
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Whirlaway's Semper Virens
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 145
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHB Double Q's RockStar At Sweetvalley RATN
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Chasinwaves Bon Jovi
- Breed: Boerboel
- Name: GCHS Darkwater Oblio BN RN CA SCN SIN CGCA CGCU TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 71
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Dotcom-Alcala's Not Conceited Just Convinced
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHB Dreamtime's Sweet Treat
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHB Bravo Red Devil At Shadowland
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: GCH Floridays Song Of The Sea TKI DJ CA RN BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 117
- Breed: Havanese
- Name: GCH Kolmar's Material Girl Of Del Adora
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: CH Jeffrey's Total Eclipse Of The Heart
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG Kellene Backseat Boy
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Dee Little Choppin Broccoli
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 86
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Kan Sing's Ambrier's Kora La
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH High Ridge He's So Full of Himself
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Liburnium Diamond Fabelhaft
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHG Encor Lauris Fashionista
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 139
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHB Ha'Penny Harwood Brave Heart
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHB Eclipse Focus Of Bon-Clyde
- Breed: Canaan Dog
- Name: GCHP Pleasant Hill Avram Of Carters Creek CA
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: CH Yasashiikuma Codename Intrepid
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.