Boca Raton Dog Club Inc West Palm Beach, FL 2019-07-12
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 951
Best In Show
- Judge: Mr. Eric J. Ringle
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Eric J. Ringle
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run And Maximus Commander In Chief
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Terry L. Berrios
- Entry: 34
- Class: Open Senior
- Name: Rachael DeSanto
- Breed: Black Cocker Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Alberto Berrios
- Entry: 304
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Happy Trails Knight to Pawn
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Terry L. Berrios
- Entry: 33
- Class: Open Senior
- Name: Zoe Keffer
- Breed: Rottweiler
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Alberto Berrios
- Entry: 304
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Misty Hollow's Return To Neverland
Sporting Group
- Judge: Mr. Wayne Burton
- Entry: 198
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH D & D Hill Countrys Black, Inc
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Tail'z End Turbo Power From Dual Lane's CGC JH TKN
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Hollyhunt Not By Chance
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHB Seafarer's Hilo Hattie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Entry: 116
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Fetch & Smell Wolfrun Wolverine
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Sura Tell Me Lies Zanza
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar's Enchantress
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Sidekick's Life In The Fast Lane
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Alberto Berrios
- Entry: 150
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run And Maximus Commander In Chief
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Schohaus Let The Sunshine In
- Breed: Rottweiler
- Name: Dark Waters Marvel's Gambit V Misty Lakes
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Cayuga Jet Setter Of Bonaventura
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Terry L. Berrios
- Entry: 90
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whiskybae Haslemere Habanera
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHP BlueCrush Freedom And Whiskey!
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Cheltenham Love In Paris
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Entry: 162
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Zona Rosa's Traveling To Infinity
- Breed: Chinese Crested
- Name: Kaylen's A Space Odyssey
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Fiore Mystik Trend Setter At Gris Gris
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Elaine J. Lessig
- Entry: 102
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Kan Sing's Ambrier's Kora La
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Robobull Fabelhaft Catara
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Wayne Burton
- Entry: 114
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Bizzeeboots River Of Stars
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Geran's Solitary Man
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Marabil's Shoot To Thrill PT
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCHG Emanuell Wavelet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Terry L. Berrios
- Entry: 7
- Breed: Teddy Roosevelt Terrier
- Name: Barnett's Forever And A Day
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.