Bismarck Kennel Club Bismarck, ND 2014-08-03
Posted by: -
Total Entry: 270
Best In Show
- Judge: Stephen J. Hubbell
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Symaruns Endless Love
Reserve Best In Show
- Judge: Stephen J. Hubbell
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Taylryder's Dyn-O-Mite At Turnabout
Junior Showmanship
- Judge: Daryl Cooper
- Entry: ---
- Class: Master
- Name: Taylor Schwartz
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Keke Kahn
- Entry: ---
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar's Preeminent
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Joe Tacker
- Entry: 72
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH My Buddy's I Belize In Magic
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Hil-N-Don & Canyonwood Seemore Of Me
- Breed: Brittany
- Name: GCH Halfmoon To Infinity & Beyond
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: Lazy Heart's River
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Keke Kahn
- Entry: 22
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar's Preeminent
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH JT's Midnights Incandescence ML
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Jake Roamin All Around
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: Chardon Title Race
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Keke Kahn
- Entry: 40
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Sunburg's Sweet Emotion
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Euzkalzale's Legacy Of Hope
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Ziemabora's Strut Your Stuff
- Breed: German Pinscher
- Name: GCH Davern's Tribute To An Aamazing Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Joe Tacker
- Entry: 15
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Minuteman Sweet Justice
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Dunham Lake's Scout Master
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: CH Aranisle's Brute Force
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: Varlas Amarantine's Keepsake
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Keke Kahn
- Entry: 73
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Symaruns Endless Love
- Breed: Papillon
- Name: GCH Mystery's Question Mark
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Heaven Sent's Girls Got Rythem
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Shorepointes Buddy Dazzler
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Keke Kahn
- Entry: 20
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Trumpets No Questions Asked
- Breed: French Bulldog
- Name: CH 2 Stars Girl Of Fire
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: Ti La Shu U Make Me Happy For Gemms
- Breed: Bulldog
- Name: Just My Hurricane Pistachio
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Joe Tacker
- Entry: 11
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Taylryder's Dyn-O-Mite At Turnabout
- Breed: Rough Collie
- Name: Sherloch Lochlaren Cntry K Mtn Gold
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: CH Margauxs Va Voom
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Thornapple Hazey Morning Star
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Joe Tacker
- Entry: 2
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHS Mockingbird's Worth The Wait At Coaldust
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.