Columbiana County Kennel Club Canfield, OH 2019-08-02
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 1372
Best In Show
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Golden Empire's Double Action Remington JH CGC
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Debra Long Gschwender
- Entry: 24
- Class: Open Senior
- Name: Lillian Brock
- Breed: Longhaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 463
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Beauprix Legend Of London
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Debra Long Gschwender
- Entry: 24
- Class: Open Senior
- Name: Elena Gugino
- Breed: Parti Cocker Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 463
- Breed: Cairn Terrier
- Name: Laird Oscar Of Wolfpit
Sporting Group
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Entry: 251
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Golden Empire's Double Action Remington JH CGC
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Rollickin' Roclyn Dream Girl
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHB Catera's All American Country Boy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 155
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: CH Jomara's Mystic Heart Of Gold
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Cashlane-Santana As The Crow Flies
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Merry Music Chains Of Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 261
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Protocol's Every Little Thing She Does Is Magic CAA
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: CH Devael Attitude Pays
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Landmark-Divine Acres Kiss Myself, I'm So Pretty
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Snowmist Fresca Crystalfountan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Kenneth E. Berg
- Entry: 195
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCHB Juger Edelweiss Prince Lionheart
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's my eyes adored you
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Whiskeybae Haslemere Habanera
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHB Aldridge's It's A Dundeel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 205
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Tamarin Trebeck
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro Once In A Minion
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Randalets Sunnyside Up
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Pamela B. Peat
- Entry: 114
- Breed: Schipperke
- Name: CH Whispering Pines Lover Boy
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Eki Zimurrak Summer Triangle
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Penhurst Ace In The Hole
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHB Morninglow's New York Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Harold J. Pybus
- Entry: 176
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHP Crossfires Crash My Party
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHG Avalon's Aristocrat
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Foothills Night Moves At Clover Hill
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHB Sarron International Success CD RA BN BCAT CGC FDC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Entry: 2
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Bright Bering
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.