Beaver County Kennel Club, Inc. Canfield, OH 2019-08-03
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1661
Best In Show
- Judge: Mr. Harold J. Pybus
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Harold J. Pybus
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Rollickin' Roclyn Dream Girl
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Nina Fetter
- Entry: 26
- Class: Open Senior
- Name: Kami West
- Breed: Brittany
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Entry: 598
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHB Aldridge's It's A Dundeel
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Nina Fetter
- Entry: 26
- Class: Open Senior
- Name: Alizabeth Lude
- Breed: Rough Collie
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Desmind J. Murphy
- Entry: 598
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Peach Hill's Chambord Anthing But A Gentleman
Sporting Group
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 300
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Rollickin' Roclyn Dream Girl
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Kan-Point's Showme The Chase To Victory
- Breed: Brittany
- Name: GCHS Rivermist Broxden Sovereign MVP
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Pamela B. Peat
- Entry: 226
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP Topsfield-Sanchu Poppycock
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Cashlane-Santana As The Crow Flies
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Merry Music Chains Of Love
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHG Silhouette's Hope Solo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Rick Gschwender
- Entry: 320
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Landmark-Divine Acres Kiss Myself, I'm So Pretty
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Cnsand Ardanwood It's Good To Be King
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: CH Devael Attitude Pays
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Snowmist Fresca Crystalfountan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 222
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Cross The Rubicon Korvin Ray
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH LAMZ Really Really Ridiculously Good Looking CA CGC FDC
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Hollow Oaks Dazzle Me Too!
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's My Eyes Adore You
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Entry: 244
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Pug
- Name: GCHP Casa Blanca's The Fighting Irish
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Beauprix Legend Of London
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Empee's Cyber Monday
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Kenneth E. Berg
- Entry: 122
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Penhurst Ace In The Hole
- Breed: Schipperke
- Name: CH Whispering Pines Lover Boy
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Eki Zimurrak Summer Triangle
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Zdars N Siobahn What Ever It Takes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 204
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHB Sarron International Success CD RI BN CGC FDC
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Wyndemere's Baby U Can Drive My Car CGC TKP
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Dunhill Scott's Sophie's World
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Harold J. Pybus
- Entry: 5
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Bright Bering
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.