Glens Falls Kennel Club, Inc. Ballston Spa, NY 2019-08-08
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 586
Best In Show
- Judge: Mrs. Louise Leone
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Bar-None Some Like It Black
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Louise Leone
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Nicholas G. Frost
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Matilda Reck
- Breed: Flat-Coated Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Dianne P. Miller
- Entry: 214
- Breed: Saint Bernard
- Name: Napoleo Jade La Perle
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Nicholas G. Frost
- Entry: 15
- Class: Master
- Name: Salena McCloud
- Breed: Boxer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Dianne P. Miller
- Entry: 214
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Lionlamb's Dark Horse CA
Sporting Group
- Judge: MRs. Debra L. Davis
- Entry: 94
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield's Chebaco Here And Now
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Diadem J Sun Farms Solve The Case
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Heywire N Deep harbor Love That Dirty Water JH CD AX OAJ NF
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Nicholas G. Frost
- Entry: 81
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Not My Circus
- Breed: Whippet
- Name: GCHB Bookstor & Albelarm's Z For Rothschild
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP Topsfield Sanchu Poppycock
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHG My She Dances Like Uma Thurman
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Karen J. Hynek
- Entry: 101
- Breed: Saint Bernard
- Name: Napoleo Jade La Perle
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Sherwood's Saratoga Sensation
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Triple Crown's Off And Running
- Breed: Boerboel
- Name: GCHS Darkwater Oblio BN RN SCN SIN TKN CA CGCA CGCU
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Dianne P. Miller
- Entry: 41
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Woburn Barbary Iron Man
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Avalon's Rocket Man @ Rexroth
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Cheltenham Harewood Tainted Apple
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHS Lamz A Song Of Ice & Fire At Silverwood CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Entry: 107
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Knockout Never Say Never
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Fuzzy Farm Devil In Her Heart
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Karlee Gray Stone Guns N Roses
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Dianne P. Miller
- Entry: 53
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Bar-None Some Like It Black
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Salishan Teacher's Pet
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: CH Bianch-O's El Toro
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. P. Levi Marsman
- Entry: 103
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella CGC
- Breed: Puli
- Name: GCH Fuzzy Farm All Things Considered
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHP Travler Sugarnspice Witches Do Come Blue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.