Greater Emporia Kennel Club, Inc. Topeka, KS 2019-08-16
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 904
Best In Show
- Judge: Charlotte Patterson
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
Reserve Best In Show
- Judge: Charlotte Patterson
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Coventry Good Vibrations
Junior Showmanship
- Judge: Charles L. Olvis
- Entry: 14
- Class: Open Senior
- Name: Lillian Brock
- Breed: Longhaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Charles L.Olvis
- Entry: 14
- Class: Open Senior
- Name: Alessandra Wagner
- Breed: Toy Fox Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Ann F. Yuhasz
- Entry: 115
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Futura Lime Me Entertain You
- Breed: American Water Spaniel
- Name: GCHG Carolina's Running With The Hare JH JHR CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: John Wade
- Entry: 110
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHG Abbaio Yogurt Affairs
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: CH Caredig Renegade
- Breed: Borzoi
- Name: GCHS Belisarius JP CI My Big Boy
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: Rose Gate Faith V Stardox
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: John Constantine Amodei
- Entry: 259
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHS Histyle's Tell It Like It Is PT
- Breed: German Pinscher
- Name: GCHP Daveren's Life of the Party
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Zamosky's Mr. Worldwide of Icepaw
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ann Yuhasz
- Entry: 54
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's My Eyes Adore You
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Temora Steal My Heart
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's James Bay
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Gabi With Tan Tien Qi
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Charles L. Olvis
- Entry: 171
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Karisma The Boys Are Back In Town
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHB Scarlet Z Jasne Hvezdy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Elizababeth Muthard
- Entry: 98
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea CD
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Qazara Eternal Reign
- Breed: Bulldog
- Name: GCHG D'Toledo "The Handsome Man" Mueco
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: John P. Wade
- Entry: 96
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Coventry Good Vibrations
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis 'Hermes V Kenlyn
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHB Swan's Grand Jete Of Tercan
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: CH Harmony's Bless Your Beautiful Hide
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.