Olympic Kennel Club, Inc. Enumclaw, WA 2019-08-17
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1988
Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Alpine's LBK Living On The Road
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Protocol's To The Victor Go The Spoils
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Patricia Anne Keenan
- Entry: 64
- Class: Open Senior
- Name: Octavia Stensen
- Breed: Norwegian Buhund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Leta Graham
- Entry: ---
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Talisker's A New Beginning
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Patricia Anne Keenan
- Entry: 64
- Class: Open Senior
- Name: Laura Bussard
- Breed: Rhodesian Ridgeback
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Leta Graham
- Entry: ---
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Rhapsody Dezertfyre Write Ur Stori
Sporting Group
- Judge: Mrs. Barbara G. Pepper
- Entry: 557
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwood Ivywood All Hallows Eve
- Breed: Weimaraner
- Name: Tripawd N'Mtn Homes She's Rockin It In Granite
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
- Breed: Vizsla
- Name: GCHP Tradewind's Ida Bomb CA JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 153
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Ranier's Fame And Fashion Of Endeavor
- Breed: Greyhound
- Name: GCHB Grandcru Peter Michael
- Breed: Borzoi
- Name: CH Majenkir Bookstor Arctos
- Breed: Basenji
- Name: GCHG Dlucks Svengali Zindika's Overnight Sensation
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Entry: 378
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Protocol's To The Victor Go The Spoils
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Karolaska Guardian Of The Moonlight
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Russian Bears Play It Again Sam For Old Times Sake RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Patricia Anne Keenan
- Entry: 141
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Alpine's LBK Living On The Road
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Regency's Play To Win
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHS Brownstone's Ultimate Weapon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Terry Berrios
- Entry: 281
- Breed: Pug
- Name: GCHP Nirvana's Skittles
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Bobcat A Nickel For A Kiss
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Karals Won't Apologize
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Chaulait's Not A Moment Too Soon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Debbie Cambell-Freeman
- Entry: 229
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sabe's Simply Bulletproof
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS On The Spot N KO's Country Cowboy
- Breed: Bulldog
- Name: CH Cappo's Polo Position
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L Stacy
- Entry: 249
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Scott's Lady Liberty
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair
- Breed: Briard
- Name: GCHS Legion Of Boom De Bejaune
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHG Dog Holiday Magnificent Seven Of Willowbrook
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.