Anderson Kennel Club Muncie, IN 2014-08-15
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 622
Best In Show
- Judge: Dr. Dale D. Simmons
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCH King's Mtn. Angelina Ballerina
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Dale D. Simmons
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International S'Cess
Junior Showmanship
- Judge: Barbara Scherer
- Entry: 6
- Class: Open Intermediate
- Name: Alfred O'Farrell
- Breed: Border Collie
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Nancy Liebes
- Entry: ---
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Appassionato Jp Monamour's Star
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Jill Hocking
- Entry: 76
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHS Harvest Meadow's Money To Burn
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargazer'n Wingfield Wait Wait Don't Tell
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Doc's Crosswind's Absolut Ten Of Acadia
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: CH Destiny Carry On Legacy RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Howard Yost
- Entry: 92
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International S'Cess
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Tashtins Lookin For Trouble
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHG Silhouette's AU Fish
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Aberdeen's Under The Influence
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Thomas Stanfield
- Entry: 140
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Holly Woods Angels N Demons
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHP Rivergroves Chateau De Castelnau
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Dal Primo Magic Moment CGC
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCH Seneca's Collective Soul
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Catherine Camac
- Entry: 37
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCH King's Mtn. Angelina Ballerina
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Baylock Heart Of Fire
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Bascovail Essence Of Purple Sage
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Ma-Ya Stormin Norman
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Howard Yost
- Entry: 116
- Breed: Pug
- Name: CH Hill Country's Tag I'M It
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Loujon Thornwood Little Jacob
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Exmoor's Epitome
- Breed: Havanese
- Name: Ivy Hills Son Of An Outlaw
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Catherine Camac
- Entry: 103
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Shoyu Blowin' My Horn At Orlane
- Breed: Bulldog
- Name: GCH KR Emperor Pyrus
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Litilann's Showtime
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG BluRubEin Aged To Perfection
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Catherine Camac
- Entry: 58
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH CopperRidge's Debonair CD RA
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Wonderland's Force Of Nature
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Stonepillar's Steel Blu
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Saranac Legacy Of Honor HT PT OA OAJ
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.