Monroe Kennel Club Monroe, MI 2019-09-28
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 1569
Best In Show
- Judge: Ken Murray
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
Reserve Best In Show
- Judge: Ken Murray
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Hunderbar Hundeleben Druid's Fluid SL
Junior Showmanship
- Judge: Nancy Gallant
- Entry: 21
- Class: Open Senior
- Name: Ava Engel
- Breed: Papillon
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Janet Turnage Nahikian
- Entry: 604
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Music Of The Night
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Nancy Gallant
- Entry: 21
- Class: Master
- Name: Riley Dean
- Breed: Doberman Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Janet Turnage Nahikian
- Entry: 604
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHS Black Pearl Guardiano Del Reali CGC TDI TTS CAA
Sporting Group
- Judge: Nancy Gallant
- Entry: 298
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHB Reece Ripsnorter Return Of The King
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Flying Nico De Himmelstein
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHB Foley's Frat Party
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Edmund Dzuik
- Entry: 200
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Hunderbar Hundeleben Druin's Fluid SL
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHG Silhouette's Hope Solo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Joyce Vanek
- Entry: 316
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHP Adesa's Best In Snow CGC TKI FDC
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Top Shelf's Call Them The Diamond Dogs
- Breed: Boxer
- Name: GCH Pheasant Hollow's The Real Deal
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHB Bravado's Let's Get It On
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Lydia Coleman Hutchinson
- Entry: 238
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Dragonfox A Win Wyn Situation
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHS Tujay's N Hampton Courts Is A Belle Of The Ball
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHB Bravo's It's An Industry Term
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHB My "Absolute" Defender BCAT SCN RATO
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Kenneth Kauffman
- Entry: 180
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Empee's Cyber Monday
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Shorepointe's Moonwalker
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG KBPride Dawn With Field Lane Elliott
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: CH St. Stephen's Once The Dust Settles
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Gayle Denman
- Entry: 135
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHB Morninglow's New York Man
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sidestreet Shameless
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Matisse Razzmatazz
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Janet Turnage Nahikian
- Entry: 165
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHS Tsarshadow Ragnak Lodbrok
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH MacLaren Maharaja
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Quiche's Phoenix Rising
- Breed: Icelandic Sheepdog
- Name: GCHG Vinlands Kippa Jane CAA BCAT THDN CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Janet Turnage Nahikian
- Entry: 2
- Breed: Barbet
- Name: A Dillon UPD Legacy
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.