Santa Ana Valley Kennel Club, Inc. City of Industry, CA 2019-09-28
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1135
Best In Show
- Judge: Mr. Robert L Vandiver
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Le Petite Prince De La Bete
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Robert L. Vandiver
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: Perfect Compainion Mango Salsa
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Stephen M. Cabral
- Entry: 26
- Class: Open Senior
- Name: Olivia Uyeno
- Breed: Belgian Malinois
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Sue Goldberg
- Entry: ---
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCH Del Rey-Winston's Forever Young
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Stephen M. Cabral
- Entry: 26
- Class: Open Senior
- Name: Ava Hata
- Breed: Longhaired Dachshund
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Sue Goldberg
- Entry: ---
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: Tamoshire Pistol Packin' Mam
Sporting Group
- Judge: Mrs. Sue Goldberg
- Entry: 191
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHB Clussex Got The Go Ahead From Stonecroft
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Conamara Continental Supersport
- Breed: Pointer
- Name: CH Creeksyde's Heart & Soul
- Breed: English Setter
- Name: GCHS Seamrog Spitfire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Loraine Boutwell
- Entry: 163
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: Perfect Compainion Mango Salsa
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Koradox Pramada's Dealers Choice
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Republik's Murder She Wrote
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Countrywind's Craftsman CGC JC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Loraine Boutwell
- Entry: 186
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Iromdale's Just A Good Ole Boy
- Breed: Great Pyrenees
- Name: CH Pyrsrus Mister Maverick
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Ederra's Dodger Blue Of Glacier
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHG Terraglo's Here's Look N At You Kid
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 80
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: CH Open Fire Van Folini Home
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHP Lindi's Heavenly Scottish Delight
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHS Rockledge Mr Murphy Of Meath
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Diego China Rush
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 110
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Hilltop's Mr. Lucky
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Brookhaven Here Comes Hogan
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Sidels Feisty Francesca
- Breed: Pekingese
- Name: GCHB Aslan Silvergate Causing Chaos
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 173
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Rinchen's Magical Illusion
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Hallmark Heartbreaker Dream Maker
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: CH Quetta Til Son Omectecutli
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 129
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Red Forrest It's Only Fun If They Run RN CD CGC
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB Bon Idee's Over The Legal Limit
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH Miholiday's Crown Jewel Of Party Paws CGC TKI
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Brynmors At The Ceili
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.