Greater Humble Area Kennel Club Humble, TX 2019-10-06
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 722
Best In Show
- Judge: Dr. Carol White-Moser
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Passport's I Kissed A Girl SS
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Carol White-Moser
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: CH Krispin Private Party
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Grace M. Fritz
- Entry: 21
- Class: Master
- Name: Bevin Towell
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Grace M. Fritz
- Entry: 266
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Spotlights The Longest Ride
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Grace M. Fritz
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Logan Yankowski
- Breed: Great Dane
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Grace M. Fritz
- Entry: 266
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Corrbelle's Freedom Reigns V Dorae
Sporting Group
- Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
- Entry: 97
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Master of T Arts
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Saranac Tipsy Laird
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Frontier's A Fist Full of Dollars
- Breed: Golden Retriever
- Name: Contigo's Late Night Snack
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Carol White-Moser
- Entry: 134
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Passport's I Kissed A Girl SS
- Breed: Basenji
- Name: GCH Relic & Kaleonahe's Purple Haze
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG DC Suni Sir Viveur TKN MC LCX2 RE CGC
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Crown Jewel Princess Eugenia of Majenkir
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Patti Widick Neale
- Entry: 110
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Koba's Snowfall's Texas Lonestar
- Breed: Mastiff
- Name: GCHS Harvest Haze By Unanimous Decision
- Breed: Rottweiler
- Name: CH Cammcastle's Elemental Almighty Arena Warrior
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Wildside's Get Off My Cloud
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Grace M. Fritz
- Entry: 39
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHS Challenger's Lead Belly @ Southern Star
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHS Electriclady N Tatro Wickedly Experienced
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH Carillon Serendipity Reminiscing
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCH Skippin C J Cruzin At Gallery
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 130
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: CH Krispin Private Party
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Zephyr Irresistible
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHB Scarlet Z Jasne Hvezdy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
- Entry: 104
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHS Honovi Manamihime Go Akakiyosou
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS D'Toledo 'The Handsome Man' Muneco
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Primah-Shilo Ke-Tu's Mirror Image At Urban Venture
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Christopher Tilghman Neale
- Entry: 106
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Empyrean Copperridge Paint By Numbers
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHS Adagio N Belbrook's Espirit de Fantasia
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Tanasi's Red Rover Red Rover
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP XIV Karat Come Hell Or High Water
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: 2
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.