Newtown Kennel Club, Inc. W Springfield, MA 2014-08-23
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 1256
Best In Show
- Judge: Roberta C. Davies
- Breed: Briard
- Name: CH Deja Vu Mia Cool As A Cucumber
Reserve Best In Show
- Judge: Roberta C. Davies
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Mario N Beechwood's Midnight Express
Junior Showmanship
- Judge: Patricia M. Barrett
- Entry: 17
- Class: Master
- Name: Amanda Brennan
- Breed: Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. David L. Kittredge
- Entry: 275
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Mario N Beechwood's Midnight Express
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Stoneypoint's Time To Reign
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Cerise Celtic Thunder
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Robin Crest Edelmarke Investigator
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Lori L. Nelson
- Entry: 149
- Breed: Saluki
- Name: GCH Takara The Time Is Now
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Aviance's Pramada For Terns of Endearment SL
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH DC Hallam's Jake Of Arolet SC
- Breed: Whippet
- Name: GCH Shamasan Bohem Breezing Up
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Nancy D. Simmons
- Entry: 248
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Raklyns Dreaming Tree Alisaton
- Breed: Boxer
- Name: GCH Brisbane N Blue Monday's Diamonds Are Decadent
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Dulce Danebridge's Suit N Tie
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Dandelion's Maxwell's Silver Hammer RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Kenneth Kauffman
- Entry: 149
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH McVan's To Russia With Love
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: CH Glenns Monte Carlo
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Class Act By Hallsblu
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Kaatskill Midnight Gold Express
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Robert E. Hutton
- Entry: 161
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Smash Jp Beauty &Beat
- Breed: Havanese
- Name: GCH Ji Jo's And Shatara's High Voltage
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Piccadil's Twist And Shout CD BN RN RA RE
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Sanchi Pleasant Surprise
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dorothy B. Taylor
- Entry: 137
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: CH Hopecrest's Monkey Business
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Rockydell HotSchott Sirius Dancer
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Surrey Cherry Garcia
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Erin's I'm Your Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Thomas M. Davies
- Entry: 125
- Breed: Briard
- Name: CH Deja Vu Mia Cool As A Cucumber
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Milas Latin Fever
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Lucky For You Gangster,PT
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: CH Chateau Blanc Olivier
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Roberta C. Davies
- Entry: 4
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: Altros De Anarres
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.