Douglasville Kennel Club of Georgia, Inc. Atlanta, GA 2019-10-18
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 1220
Best In Show
- Judge: Randy Garren
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
Reserve Best In Show
- Judge: Randy Garren
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
Junior Showmanship
- Judge: Dr. M. Patricia Joyce
- Entry: 12
- Class: Open Junior
- Name: Anna Fransden
- Breed: French Bulldog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Debbie Campbell Freeman
- Entry: 331
- Breed: Whippet
- Name: GCH DC Surrey Hill's Couldn't Be Butter At Mariner
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. M. Patricia Joyce
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Kiera Karlin
- Breed: English Setter
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Debbie Campbell Freeman
- Entry: 331
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Ambrier's Rokirk Santana Of The Oaks
Sporting Group
- Judge: Ms Sharol Candace Way
- Entry: 180
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Argons Purple Rain
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHS Sun Devil King Of The Crossroads
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Legacy Oaks Emperor
- Breed: Wirehaired Vizsla
- Name: GCHB Lascard de la Lande de Bourberouge CA CGCA CGCU
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Debbie Campbell Freeman
- Entry: 209
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Azawakh
- Name: CH Eidi N Amanar Gaera At Starfire
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Sawsan Bint-Bint Diba Von Haussman Of Cofino
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Diamond Girl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: 212
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run And Maximus Commander In Chief
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Oles Ognennij zver CGCU
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Framboise Triumph Over Time
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHS Castleguard Spiritridge Magical Sebec CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Debbie Campbell Freeman
- Entry: 132
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Whiskeybae Haslemere Habanera
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Samabel Silver Bullet
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHG Zackshine Boy De La Pomme
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dennis McCoy
- Entry: 220
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHS Tiroloco De Malkanorah
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Mountain Crest O'Quinn & Canton
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Wenrick's N' Palaquins They Call Me Mr. Bates
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Nautica Wildhart An American Romance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Stephanie Hedgepath
- Entry: 110
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Chaselands Matthew Moss
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Whitecap Excellence
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Richard Mullen
- Entry: 136
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella CGC
- Breed: Border Collie
- Name: GCHB Top Notch Light Up The Night
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHG Riverside It's A New Year Boss CAX CGC RN
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCH Epic Just Before Dark At Sugarok
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Bonnie Threlfall
- Entry: 2
- Breed: Teddy Roosevelt Terrier
- Name: Barnett's Shadow Dancer
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.