Gloucester County Kennel Club, Inc. Galloway, NJ 2019-10-19
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 443
Best In Show
- Judge: Priscilla A. Gobosh
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Skyline's Path To The Highest Peak AX MJX OF2B TKI
Reserve Best In Show
- Judge: Priscilla A. Gobosh
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHS Long Grove's Saint Louis
Junior Showmanship
- Judge: Julie Dugan
- Entry: 4
- Class: ---
- Name: Erin Bernecker
- Breed: Lowchen
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Anne O' Reilly
- Entry: ---
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Lacy's Ain't No Sour Grapes
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Julie Dugan
- Entry: 4
- Class: Novice Intermediate
- Name: Kiera MacNeil
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Anne D O'Reilly
- Entry: ---
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Claret Blazing Sunset CGCA TKN
Sporting Group
- Judge: Robt Eisele
- Entry: 144
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHS CLussexx Another Day In Paradise
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Windntide Beachcomber DS DJ DN
- Breed: English Setter
- Name: Birdhaven Brittania Rule The Waves
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: CH Wayland's U Turn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Anne D O'Reilly
- Entry: 106
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG DC County Scotland Yard SC CA BCAT CGC
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Merry Music Chains Of Love
- Breed: Whippet
- Name: Laure Chase Dimples
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Cornerstone's Wyatt Earp
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Robt Eisele
- Entry: 107
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHS Long Grove's Saint Louis
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Holly Woods
- Breed: Boxer
- Name: GCH Pleasant Hollow's The Real Deay
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Dancing Winds Bea Exrtaordinary
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Beth Sweigart
- Entry: 40
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG High Mtn Warfox High Noon At Foxterity
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Tartans Lil' Night Rider
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Horadada Little Bit
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Something Blue For Clanciarri At McBlue's
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Beth Sweigart
- Entry: 39
- Breed: Papillon
- Name: GCH InVolo Man In The Mirror
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Hampton Court's Rachel Dawes
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHP Hallmark's Sandbox Slugger At Markenhaus
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Tebo Whiskey Tango Foxtrot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Richard Todd Jackson
- Entry: 82
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Skyline's Path To The Highest Peak AX MJX OF2B TKI
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHB Harco N Planett's Fortunate Son
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCH Blanch-O's El Toro
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHP Loredo's Purple Rain
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Carolyn Herbel
- Entry: 86
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.