Troy Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2019-10-20
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 1070
Best In Show
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Ann F. Yuhasz
- Entry: 23
- Class: Open Senior
- Name: Brielle Marie Duprat
- Breed: Havanese
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Christine E. Calcinari
- Entry: 377
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Broadway's Diamonds And Denim
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Ann F. Yuhasz
- Entry: 23
- Class: Novice Senior
- Name: Samantha Stoeke
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Christine E. Calcinari
- Entry: 377
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Kudla's Hubba Hubba Bubba From Pebble's Run
Sporting Group
- Judge: Mr. Robert D. Ennis
- Entry: 208
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Heywire N Deep harbor Love That Dirty Water JH CD AX OAJ NF
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Broadway's Diamonds And Denim
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Seasyde Play Misty For Me With Chesterhope
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP K'Mander Dawnglow Arnage
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Christine E Calcinari
- Entry: 112
- Breed: Basenji
- Name: GCHG Dark Moon's Black Tri Affair
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP Topfield-Sanchu Poppycock
- Breed: Whippet
- Name: GCHB Sto Alberto's Angel In Bluejeans At Starline
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monacacy Bend's Waterford
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Rosemary Shoreman
- Entry: 202
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHG Gold Cup's First in Flight
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Cnsand Ardanwood It's Good To Be King
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Triple Crown's Off And Running
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Rosemary Shoreman
- Entry: 82
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Irvonhill Voignier
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Avalon's Rocket Man @ Rexroth
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHB Riversong's Cold As Ice
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Giles Hill Avalon Pilot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 181
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country Puttin'On The Ritz
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHG Ferazi GDM Titania At Jaros
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's One In A Minion
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Onelove Just Can't Drive 55
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 129
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Astarz Enchanted Dream Quest
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHS Sidestree Shameless
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Ahavah 'Til There Was You At Aidan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Ann F. Yuhasz
- Entry: 152
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Enough For Government Work
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Dunhill Thunderbolt
- Breed: Puli
- Name: GCH Fuzzy Farm All Things Considered
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs.Christine Calcinari
- Entry: 1
- Breed: Barbet
- Name: Nuphar's Bonus Points CM
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.