Vancouver Kennel Club Ridgefield, WA 2019-10-27
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1102
Best In Show
- Judge: Mrs. Rosemary Shoreman
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Protocol's To The Victor Go The Spoils
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Rosemary Shoreman
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: CH Hollyrood Cosmopollyton
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Laura Reeves
- Entry: 32
- Class: Open Senior
- Name: Lilli Wert
- Breed: Brittany
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Laura Reeves
- Entry: 32
- Class: Open Intermediate
- Name: Kailen Goldman
- Breed: Pharaoh Hound
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Dr. John A. Reeve-Newson
- Entry: 180
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Conquest's Maze Runner
- Breed: Weimaraner
- Name: CH Tripawd N Mtn Home's She's Rockin It In Granit
- Breed: English Setter
- Name: GCH Sevenoaks Firestorm
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: CH Mi Jean's A Piece Of Heaven
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. John A. Reeve-Newson
- Entry: 131
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: CH Hollyrood Cosmopollyton
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Majenkir Thunderstruck White Storm Rising
- Breed: Basenji
- Name: GCHG Dlucks Svengali Zindika's Overnight Sensation
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Windbourne Bayaway Good Golly Miss Molly
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. John A. Reeve-Newson
- Entry: 184
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Protocol's To The Victor Go The Spoils
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Karolaska Guardian Of The Moonlight
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Marinella's Run Devil Run
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Rosemary Shoreman
- Entry: 96
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHS Brownstone's Ultimate Weapon
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Littlefield I'm Your Huckleberry
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Middleshires I'm The Real Dill!
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Nordic Mini Cooper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Donna Renton
- Entry: 193
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHG Touche's Espionage
- Breed: Pomeranian
- Name: CH CR Dreamweaver Dream Come Tru
- Breed: Pug
- Name: CH M&M's Sunny's Dynamite Delight
- Breed: Papillon
- Name: GCHG ET's Hot Toddy For Micdic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Frederick R. Stephens
- Entry: 164
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Rivendel's Catching Fire
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHB Merryell Grand Slam
- Breed: Keeshond
- Name: GCHG Barkee All That And More
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Adventures Of Sam Spade
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Kimberly Anne Meredith
- Entry: 121
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Kingsbury Claymore Lucky Venture
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Squarecoat Royalty On The Move
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Limelite Morningmist Violaceous
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHG Austlyn Country Girl Is Sassy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: No Entries
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.