Middleburg Kennel Club Doswell, VA 2019-10-30
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 556
Best In Show
- Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaro
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea CD
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaro
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
Junior Showmanship
- Judge: Mr. David J. Kirkland
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Braedy Cooper
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Nena Dee
- Entry: 154
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Foxwyn Cool Water
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. David J. Kirkland
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Lindsay Meyers
- Breed: Bernese Mountain Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Nena Dee
- Entry: 154
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Torrid Zone Smoke From A Distant Fire BN RN CGCA TKN
Sporting Group
- Judge: Ms. Keiko Takeuchi
- Entry: 79
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Driftwood's It's 5 O'Clock Somewhere At Silhouette
- Breed: Vizsla
- Name: GCHP Tradewind's Ida Bomb CA JH
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHB IL Granaio Dei Malatesta Negroi Sbagliato
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Alberto Berrios
- Entry: 79
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Diamond Girl
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: CH Jomara's Mystic Heart Of Gold
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Love And Shenanigans
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCHS Houla's Jerry Loule
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Cathleen A. Rubens
- Entry: 74
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergroves The Name Of Game
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHG Von Engel's Designated Driver From Indian Hill
- Breed: Mastiff
- Name: GCHG Cooper's Crossing The Line!
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Andrew A. Kramer
- Entry: 60
- Breed: Cairn Terrier
- Name: CH Gremlins Blaze Starr
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHB Camio's Charred Oak
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHS Lamz A Song Of Ice & Fire At Silverwood CGC
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Seabrook Significant Other
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Jan N. Paulk
- Entry: 78
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Zona Rosa's Traveling To Infinity
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHP Destiny's To Infinity And Beyond
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Foxwyn Cool Water
- Breed: Papillon
- Name: GCH Lacros-Way ToGo's Simon Templar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Joyce Dandridge
- Entry: 54
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea CD
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Trumpet's Teardrops On My Guitar
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Vogelflight's Honorairee
- Breed: French Bulldog
- Name: Rottenbull's A Eye Catching Look
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. David J. Kirkland
- Entry: 94
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCHG Isaby De Terra Blue FDC
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHP Broadcreek's Darth Vader Of Darste
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHS Jagger DuPays Des Sept Vallees CGC TD
- Breed: Canaan Dog
- Name: GCHP Pleasant Hill Avram Of Carters Creek CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.