Northeastern Indiana Kennel Club, Inc. Fort Wayne, IN 2019-11-01
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 869
Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Music Of The Night
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 6
- Class: Open Senior
- Name: Alaina C. House
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
- Entry: ---
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHB Posey Canyon Classic Hijinx
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 6
- Class: ---
- Name: Luke Waters
- Breed: Wire Fox Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
- Entry: ---
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Enchantedhartnjuju Crossing Borders At Onsengeltje
Sporting Group
- Judge: Mr. Norman B. Kenney
- Entry: 187
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield's Chebaco Here And Now
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHB Foley's Frat Party
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Majestic Sweet Apple Keeping The Dream Alive
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Clussexx Howdy Doody Time
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 75
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Hunderbar Hundeleben Druid's Fluid SL
- Breed: Saluki
- Name: GCH DeiConsorti Starlite Appletini CGC
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. John P, Wade
- Entry: 148
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Milleniums Ain's No Stopping Us RN CGCA TT
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Magicwinds River Of Dreams TT CGC
- Breed: Great Dane
- Name: GCHB Journey's N Vegas Circle Of Light
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 89
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserocks My Eyes Adored You
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Pride
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHS Hiwater Steuer's Eye Of The Storm
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Merry Mac Ztriking
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Entry: 155
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Wang's Taxi Taxi Bobby D
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Eagle's The Wolverine
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Empee's Cyber Monday
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
- Entry: 97
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Barberry Hillwood Hot Child In The City
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Enchantedhartnjuju Crossing Borders At Onsengeltje
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 109
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Music Of The Night
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Barkshire's Concealed Carrie
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Glasshouse 3C Touch Not The Cat CA HT FDC CGCA
- Breed: Rough Collie
- Name: CH Fleur De Lis Jp Double Delight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Entry: 3
- Breed: Bracco Italiano
- Name: GCH Lepshi Valente Harus CM2 JH
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.