Tennessee Valley Kennel Club Knoxville, TN 2019-11-03
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 810
Best In Show
- Judge: Tom Kirstein
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
Reserve Best In Show
- Judge: Tom Kirstein
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Oles Ognennij zver CGCU
Junior Showmanship
- Judge: Harold "Red" Tatro III
- Entry: 22
- Class: Open Senior
- Name: Alexandra Apollos
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Sharon Redmer
- Entry: 318
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHS Murdoch Of Cill Chuillinn FDC JC CAA BCAT CGC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Harold "Red" Tatro III
- Entry: 22
- Class: Open Senior
- Name: Madison Wertz
- Breed: Wirehaired Dachshund
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Sharon Redmer
- Entry: 318
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHB Golden Gait's Tiny Dancer
Sporting Group
- Judge: Carol Sommerfelt
- Entry: 89
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Sovran's La Rejouissance
- Breed: English Setter
- Name: GCHB BJ's Festivity Family Tree JH
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Southern Flash's Cloud Runner
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Lisa Warren
- Entry: 102
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Happy
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Cashlane-Santana As The Crow Flies
- Breed: Whippet
- Name: GCHG DC Kalina Ableaim Hats And Fashions CD MC LCX DS AM TKI
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Quest Straight From The Heart Of Celtic Lore
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Sharon Redmer
- Entry: 131
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Oles Ognennij zver CGCU
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run Maximus Commander In Chief
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Ederra's Glacier The Power Of Mo'Ne
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Kasota's Don't Take Your Eyes Off Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Harold "Red" Tatro III
- Entry: 72
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHB Spindletop's Miles And Miles of Texas
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Charthill Shirescot Clan Keith
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHB Bravo Red Devil At Shadowland
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Lisa Warren
- Entry: 121
- Breed: Havanese
- Name: GCH Kolmar's Material Girl Of Del Adora
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Wenrick's N' Palaquins They Call Me Mr. Bates
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHS Foxmore Playin Hard To Get
- Breed: Chinese Crested
- Name: Rosebriar's Princess Lillian
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Gloria Geringer
- Entry: 112
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Penhurst Ace In The Hole
- Breed: Bulldog
- Name: GCHG Jwilson's B-Loved Polar Express
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Xu-Fei Platinum Strait To Dah-Lei-Woo Blondie
- Breed: Dalmatian
- Name: Anticipation's Racin' Around Bristol
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Gloria Geringer
- Entry: 156
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Class Act's Shot Through The Heart Windfall-Hillside
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Solange Viva La Vida
- Breed: Pumi
- Name: GCHB Serteperti Alinsca
- Breed: Puli
- Name: GCHB Szentmihalyi-Szabo Trefa
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Harold "Red" Tatro III
- Entry: 2
- Breed: Dutch Shepherd
- Name: Vrijheid's Twist Of Fate
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.