Greater Muskegon Kennel Club Kalamazoo, MI 2019-11-08
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 1091
Best In Show
- Judge: Mr. Ashley Reid
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Ashley Reid
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Karen Wilson
- Entry: 20
- Class: Master
- Name: Jacob Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 350
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Music Of The Night
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Karen Wilson
- Entry: 20
- Class: Master
- Name: Riley Dean
- Breed: Doberman Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 350
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Kiara LJ Kool Kool LJJ
Sporting Group
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: 187
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Sovereign's Legendary Disciple JH
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield's Chebaco Here And Now
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Charles Olvis
- Entry: 78
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Hunderbar Hundeleben Druid's Fluid SL
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Sidekick's Ice Queen at R-N-B CM
- Breed: Borzoi
- Name: GCHS Aruzia Joyous Pennyroyal At Rivervue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: 184
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Snowmist Fresca Crystalfountan
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHB Aegis Captain Chunk
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Pyrless Avalyn Du Jardin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: 81
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's My Eyes Adore You
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHS High Pointe Earth Angel
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's James Bay
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Dragonfox A Win Wyn Situation
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 140
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Pug
- Name: GCHP Casa Blanca's The Fighting Irish
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Springwood's There Is No Try
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Wang's Taxi Taxi Bobby D
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Entry: 91
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHG Slimline's Love Legacy Truth
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D Adventureland Star Coach
- Breed: Keeshond
- Name: GCHG Sprookje Lunar Appellation
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Jaymar's It's Going Down V Sidekick
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Sandy I. Wheat
- Entry: 149
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Empyrean Bullseye At CopperRidge
- Breed: Briard
- Name: GCHG Celebra's Never Bam Bam At Bear Manor
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHB Carowynd Maximillian At Dunhill
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.