Council Bluffs Kennel Club Council Bluffs, IA 2019-11-24
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 624
Best In Show
- Judge: John Wade
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
Reserve Best In Show
- Judge: John Wade
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHB Posey Canyon Classic Hijinx
Junior Showmanship
- Judge: Cameron Riegel
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Lian Chase
- Breed: Black Russian Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Kenneth Tippie
- Entry: 261
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHB Posey Canyon Classic Hijinx
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Cameron Riegel
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Kami West
- Breed: Brittany
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Kenneth Tippie
- Entry: 261
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Old Drum's Red Rockefeller CAA CGCA
Sporting Group
- Judge: Eugene Blake
- Entry: 115
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHB IL Granaio Dei Malatesta Negroi Sbagliato
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Sandbar's Hardcore Hank JH
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Telltale Kinky Boots
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Kenneth Tippie
- Entry: 111
- Breed: Greyhound
- Name: GCHG Chaparral N Sovereign Dragon Fire
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHG Aspen's It Takes A Thief
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCHS Lin Shan's Belle Of The Ball
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHB Pramada's Good As Gold
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Jan Paulk
- Entry: 80
- Breed: Boxer
- Name: GCHS Rico's Put Me In Coach
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS Creek House Top Hat N Tail
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Sammantic Speed Of Life
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Rio's Midnight Warrior
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Polly Smith
- Entry: 46
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHB Posey Canyon Classic Hijinx
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHG Moxxy Shandalee Hello Gorgeous
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Gabi With Tan Tien Qi
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Brownstone's Storybrooke Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Eugene Blake
- Entry: 106
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Pekingese
- Name: GCHB Sunrise Dragon Nikola
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: Marric's Mirror Mirror On The Wall
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Eugene Blake
- Entry: 79
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Qazara Eternal Reign
- Breed: Lowchen
- Name: GCH Baretracks I Believe I Can Fly
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHB Morninglow's New York Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Polly D. Smith
- Entry: 80
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Coventry Good Vibrations
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHB Carowynd Maximillian At Dunhill
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Kismet Legendary
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Lk Michigan R U Ready To Rumble CGC RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: John Wade
- Entry: 7
- Breed: Russian Toy
- Name: Erae Company Clerk O'Reilly
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.