Eastern Dog Club West Springfield, MA 2019-12-07
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 1322
Best In Show
- Judge: Mr. Jeffrey G. Pepper
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Jeffrey G. Pepper
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Jan Swayze-Curry
- Entry: 26
- Class: Open Senior
- Name: Hailey Gillotti
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 428
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHS Foxfire's Stellar Beauty
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Jan Swayze-Curry
- Entry: 26
- Class: Open Senior
- Name: Isabella Eaton
- Breed: Finnish Lapphund
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 428
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Hobbara's I Dreamed A Dream
Sporting Group
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Entry: 149
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHG Harlequin That Thing You Do
- Breed: Vizsla
- Name: GCHS Auburn's Dashing Dexter
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCHS Poole Ide's Say No More RN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Entry: 151
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monacacy Bend's Waterford
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacy's Not My Circus
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Dun Myrica Grainne Of Eagle
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHG Hobarra's I Dreamed a Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Andrew Ritter
- Entry: 263
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Triple Crown's Off And Running
- Breed: Newfoundland
- Name: CH Pouch Coves's Alright Alright Alright
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Sharjets Catch A Hero TKN RATN CGCA
- Breed: Akita
- Name: GCH Sapphire's Affirmed At Solevita
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Geir Flyckt-Pedersen
- Entry: 80
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Bluestone Copyright
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserocks My Eyes Adored You
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: GCH Notorious Never Say Never
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Abberann Lament For Owen Roe
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 153
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's One In A Minion
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Lookout Secret Agent Man At Tycwn
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHG Integra High Heels And Pearls At Kashmire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Michael J. Woods
- Entry: 164
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea CD
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Delamer Suzi Sells Sushi On The Boardwalk
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHS Grandview's N Hancock's Don't Stop Believing
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Salishan Teacher's Pet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 108
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Enough For Government Work
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHP Travler Sugarnspice Witches Do Come Blue
- Breed: Puli
- Name: GCH Fuzzy Farm All Things Considered
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.