Durham Kennel Club Inc Raleigh, NC 2014-08-30
Posted by: Guy H. Fisher
Total Entry: 883
Best In Show
- Judge: Ms. Mary Jane Carberry
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Chindale's Anything She Wants
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Mary Jane Carberry
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Legacy Random Titleist
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Andrew I. Kalmanash
- Entry: 19
- Class: Open Senior
- Name: Catherine Campbell
- Breed: Bernese Mountain Dog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Walter Sommerfelt
- Entry: 141
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Legacy Random Titleist
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Doc's Greyborn North Star Of Acadia
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Easthill Broxden Woodland Lettuce Entertain You
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Erinfyr Night GAme RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Elliott B Weiss
- Entry: 110
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Tells Matrix Reloaded
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Stonewall Jackson
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Grandcru Phelps Insignia
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCH Serandida east Abbaio Armando JC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. William C. Stebbins
- Entry: 162
- Breed: Boxer
- Name: GCH Mephisto's Speak Of The Devil
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Alpha's Magic Man
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Loral;s Trooper
- Breed: Great Dane
- Name: Alpines Bohemian Rhapsody
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Denny C Mounce
- Entry: 83
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Hampton Court Broxden In Queso Emergency
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH McVan's To Russia With Love
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Angarda Deja Vu Looking At You
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kajsenborg's Dirty Diana
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Peggy L. Lloyd
- Entry: 149
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Chindale's Anything She Wants
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Shadowfox Blu Taboo Of Diva
- Breed: Pug
- Name: CH Hill Country's Tag I'M It
- Breed: Havanese
- Name: GCH That's Adorabulls Dreaming Of You
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Denny C Mounce
- Entry: 79
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Imperious HamItUp Southern Bell
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Jade East Mission Into Space
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Chilleykings That's A Little Twisted
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Rockstar Thanewood Freewheeling
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. William C. Stebbins
- Entry: 89
- Breed: Puli
- Name: GCH Cordmaker Topsy Turvey
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCH Lumiturpa Tapakka
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Snowhill's Zak Misha Z StarPons cgc
- Breed: Smooth Collie
- Name: CH Alexy Handsome Devil
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Elliott B Weiss
- Entry: 6
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: VKS Double Vision Hairy
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.