Shoreline Dog Fanciers Association of Orange County Costa Mesa, CA 2019-12-08
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1014
Best In Show
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHS Honovi Manamihime Go Akakiyosou
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Breed: Border Collie
- Name: GCHS Bon-Clyde's Shoot For The Stars
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Linda M Riedel
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Teagan Blount
- Breed: Boxer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Masaki Shimizu
- Entry: ---
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCH Del Rey-Winston's Forever Young
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Linda M Riedel
- Entry: 17
- Class: Open Intermediate
- Name: Isabella Barikhan
- Breed: Toy Poodle
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Masaki Shimizu
- Entry: ---
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHP Lindi's Heavenly Scottish Delight
Sporting Group
- Judge: Mrs. Linda M Riedel
- Entry: 175
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Aspenglo Betty Davis Eyes
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Silverhill Steel Wheels
- Breed: Vizsla
- Name: GCHB Russet Leather KOA Scout RI FDC TKI BN
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHB Lynann's Keeper Of The Flame
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Terry L. Stacy
- Entry: 159
- Breed: Whippet
- Name: GCH Arwen Bohemian Rhapsody
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: Perfect Compainion Mango Salsa
- Breed: Afghan Hound
- Name: Thaon's Miyuki
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHG Khaleesi's Drogon Of The Seven Kingdoms
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Sharon M. Zaker
- Entry: 217
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Pennylane Ole Time Style V Synergy
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHS Sagebrush's Red Wine and Blue CGC
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHS Showgirl's For Those About To Rock!
- Breed: Samoyed
- Name: GCHB Polar Mist Kick Up The Party
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Joseph E. Gregory
- Entry: 65
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: CH Bendacht Believe In Magic
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: Qwik & Thik Phathead Destination Fiji
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCH Cashlane Tulou Tagoloa
- Breed: Russell Terrier
- Name: D B F Most Valuable Player
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Marcie S. Dobkin
- Entry: 65
- Breed: Pekingese
- Name: GCHB Aslan Silvergate Causing Chaos
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Forestcreek Angelo
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: CH Westgate Rambunctious
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Bubba Passionate Mans Child In The Country
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Marcie S. Dobkin
- Entry: 217
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHS Honovi Manamihime Go Akakiyosou
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Hallmark Nspird Eye Candy
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Rinchen's Magical Illusion
- Breed: Standard Poodle
- Name: Divine Jaset Forjado En Fuego
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L Stacy
- Entry: 90
- Breed: Border Collie
- Name: GCHS Bon-Clyde's Shoot For The Stars
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Stonebrook's Sweet Jujube
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Bon Idee's Quantico Looking For Top Gun
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: Brynmor Roseanne
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.