Corpus Christi Kennel Club, Inc. Sinton, TX 2020-01-11
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 514
Best In Show
- Judge: Mr. Don Sutton
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHB Teenage Dream Of Hangaram
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Don Sutton
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Nikaluk N Koba's Shall We Dance?
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 7
- Class: Open Intermediate
- Name: Paige Ryan
- Breed: Basset Hound
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Anne M. Barlow
- Entry: 114
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Logan Yankowski
- Breed: Great Dane
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Anne M. Barlow
- Entry: 114
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Don Sutton
- Entry: 67
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHS Cando Wireworks Intrepid Sidekick
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHB GoldRox SunnyDreams Fire Starter
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCH Rozebottel's Mumm de Mumm
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHB Gamekeepers Flirting With Disaster
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Lori L. Nelson
- Entry: 57
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Bo-Bett Air Force One
- Breed: American Foxhound
- Name: CH Kiarryhillwoodassinbohemianrhapsody@Tulipgarde
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Hestko's Rock Star
- Breed: Greyhound
- Name: GCHB Grandcru Le Pin II
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Judith V. Daniels
- Entry: 78
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Nikaluk N Koba's Shall We Dance?
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Holmrun's Outlander Esquire
- Breed: Dogo Argentino
- Name: CH Atahualpa De El Remate
- Breed: Bullmastiff
- Name: Jenkins Lone Star Companion Angus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Anne M. Barlow
- Entry: 47
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCH Pegfield Tintern Tiggy-Winkle RN
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCH Adako Micky Mouse Club House
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: CH Tullybloom's Just Right
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Something Blue For Clanciarri At McBlue's
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Timothy Robbins
- Entry: 125
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHB Teenage Dream Of Hangaram
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHS Speechless In Your Face
- Breed: Pekingese
- Name: GCHS Sunrise Dragon Azor Ahai
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: CH Krispin Private Party
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Cledith Wakefield
- Entry: 61
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: Standard Poodle
- Name: Harten's Man About Town
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHB Qazara Tuo Amore
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Arabelle's The Messenger
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 70
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Scalloway's Lion Hunter
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP XIV Karat Come Hell Or High Water
- Breed: Pumi
- Name: GCHG Italianstyle Casper
- Breed: Puli
- Name: GCH Piroskai The Woodlands TX At Pajkos CGC NAP NJP
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Anne M. Barlow
- Entry: 2
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Ola De Gras Very Wonderful Wins CM2
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.