Manatee Kennel Club, Inc. Brooksville, FL 2020-01-13
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 975
Best In Show
- Judge: Mr. Zell Von Pohlman
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Zell Von Pohlman
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Junior Showmanship
- Judge: Miss Lydia Armstong Frey
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Noah Milam
- Breed: Harrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: 219
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Lakesyde Oughta Be You Can't Handle The Truth
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Miss Lydia Armstong Frey
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Shannon Piquet
- Breed: Beagle (over 13")
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: 219
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Cavallo's Midsummer Fling
Sporting Group
- Judge: Dr. Jill Warren
- Entry: 170
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHG Kurly Kreek Copperhead Road DN DJ
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Luxe The Grand Illusion
- Breed: English Setter
- Name: GCHS Ciara N' Honeygait Belle Of The Ball
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 115
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHG Silhouette's Hope Solo
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Sura Tell Me Lies Zanza
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. David W. Haddock
- Entry: 204
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Cammcastle's Stagecoach Ringo Kid V Cimmeron
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Oles Ognennij zver CGCU
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Cnsand Ardanwood It's Good To Be King
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Kathleen J. Ferris
- Entry: 76
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHS Doubloon's Extreme Gamer
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHG Zackshine Boy De La Pomme
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHB Gleann Damn Daisy
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHB Lucia's Dream Some Like It Hot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: 126
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Tamarin Trebeck
- Breed: Havanese
- Name: GCH Luffeyland's Broadway Baby
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Lesley E. Hiltz
- Entry: 125
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Chaselands Matthew Moss
- Breed: Keeshond
- Name: CH Ashbrook Just' A Truckin'
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Lesley E. Hiltz
- Entry: 148
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Stonehaven Bayshore Secret Sauce
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Gerans Solitary Man
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Legacy's Homespun Aces N Ale
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Noblestarzz Music OTH Wind
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.