Golden Gate Kennel Club Daly City, CA 2020-01-25
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 951
Best In Show
- Judge: Mrs. Debbie Cambell-Freeman
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Debbie Cambell-Freeman
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB G & W Avalons Ace's Guardian Of Hugo CGC
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Debbie Cambell-Freeman
- Entry: 14
- Class: Open Senior
- Name: Ronie Whittall
- Breed: Bullmastiff
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Dennis M. McCoy
- Entry: 432
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHP Ridgeto 'N Marconian Aventador
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Debbie Cambell-Freeman
- Entry: 14
- Class: Open Senior
- Name: Tatum Bartlett
- Breed: Beagle (13" and under)
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Dennis M. McCoy
- Entry: 432
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Spotlight & Dblshot's Premier Edition
Sporting Group
- Judge: Mrs. Linda M. Riedel
- Entry: 184
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Goodfield Kingsland Take Back The North CGC
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Firle Oak Calofornia Chrome
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHS Dawnglow For Your Eyes Only
- Breed: English Setter
- Name: GCHB Wingfield N Chebaco Bucket List
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Nicholas G. Frost
- Entry: 148
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHG Khaleesi's Drogon Of The Seven Kingdoms
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Kadell's Pixie Dust W
- Breed: Bloodhound
- Name: CH Loamy's Lane's Qalamity Jane Of Quiet Creek
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: CH Vin-Melca's The Jaywalker
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. James E. Taylor
- Entry: 139
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHB Onak N Double T's The Way Of The Force THDN
- Breed: Samoyed
- Name: GCHB Polar Mist Kick Up The Party
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHS Hanlon's Hurrican Captain Chaos
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
- Name: GCHS Timaru Tallulah
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Dennis M. McCoy
- Entry: 139
- Breed: Irish Terrier
- Name: CH Morrigan's Ms. Quimby Fliues The Channel!
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH J-Mar's Super Charged Turbo Power
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHG Kallehan Super Power
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Mchill's Wicked Gamez Of Hemlock Lane
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Dennis M. McCoy
- Entry: 90
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHG Kali N Summerwind Power Of One
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Bobcat A Nickel For A Kiss
- Breed: Pug
- Name: GCHS Kirby's Tazo
- Breed: Maltese
- Name: GCH Dirraus Evaristo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 89
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Spotlight & Dblshot's Premier Edition
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG LeBull's Reveries Harrigan
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHG Jogoso's Makin' Waves
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Anne Marie Taylor
- Entry: 112
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB G & W Avalons Ace's Guardian Of Hugo CGC
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Pinemeade Stone Dragon
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP MVR Diamonds In The Rough
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHB Rocking P's Rare Blue Bear Answered Prayer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Debbie Cambell-Freeman
- Entry: 14
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Whiskey Hill's Earth Wind & Fire
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.