Chain O'Lakes Kennel Club Grayslake, IL 2020-01-26
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 1308
Best In Show
- Judge: Mr. Peter J. Green
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Longvue Buonaire Daredevil With Tailsup
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Peter J. Green
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Coventry A Million Reasons
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Beth Sweigart
- Entry: 27
- Class: Open Senior
- Name: Caleigh J. Novack
- Breed: Maltese
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Beth Sweigart
- Entry: 27
- Class: Open Intermediate
- Name: Braelynn J. Gossage
- Breed: Smooth Collie
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 291
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG Foley's Frat Party CGC
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Seasyde Play Misty For Me With Chesterhope
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Telltale Kinky Boots
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Erinfyr Winter Classic CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Camille McArdle D.V.M.
- Entry: 152
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monacacy Bend's Waterford
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHS Vikrest Secret Agent AX AXJ
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Fetch & Smell Me, Myself & I
- Breed: Greyhound
- Name: GCHB Ina's Fashion Divine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Karen McFarlane
- Entry: 310
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Illusion's Relax Go Nuts
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Marinella's Smooth Criminal At Arkangel
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run And Maximus Commander In Chief
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Beth Sweigart
- Entry: 132
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Longvue Buonaire Daredevil With Tailsup
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Abberann Lament For Owen Roe
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Kebulak Wear My Kiss
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Menusha's Pancho Villa
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: 99
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Wasabi
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Eagle's The Wolverine
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong This Could Be Love
- Breed: Maltese
- Name: CH Martin's Time Bomb Puff
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. George Milutinovich
- Entry: 156
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Chaselands Matthew Moss
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Brekkukots Allies with Underdog CGC
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bulls
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 168
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Coventry A Million Reasons
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCHG Emanuell Wavelet
- Breed: Briard
- Name: GCHS Legion Of Boom De Bejaune
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Stonebrook's Mischief Maker
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.