Central Indiana Kennel Club, Inc. Indianapolis, IN 2020-02-06
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 1223
Best In Show
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Cassidy Hayes
- Breed: Pug
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 437
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Tes Love On Ice V Aljamar
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Taylor Wylie
- Breed: Pointer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 437
- Breed: Pug
- Name: GCHB Bre-Z Manor Poco Kngz Babalu
Sporting Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 203
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG Foley's Frat Party CGC
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: CH Sandbar's Hardcore Hank MH
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS Pointsetter Tri-Sett After Midnight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. James E. Fredericksen
- Entry: 116
- Breed: Borzoi
- Name: GCHS Kyrov's Scottish Lilt At Horse And Hound
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Upper Mountain Lambeau Leap At Devlynn
- Breed: Bloodhound
- Name: CH Flessner's March To The Beat Of My Own Drum
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHG Silhouette's Hope Solo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 270
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Landmark-Divine Acres Kiss Myself, I'm So Pretty
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Bearcat's First Capitol Of The U.S. TT CGC TKN
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHB Double Q's RockStar At Sweetvalley RATN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 86
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHB Blessin Haus Crimson Trace
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHB Gleann Damn Daisy
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHS High Pointe Earth Angel
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Kebulak Wear My Kiss
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Dana Cline
- Entry: 181
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Eagle's The Wolverine
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Valifyre Freespirit Icy Sparks
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Mountain Crest O'Quinn & Canton
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 188
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D Adventureland Star Coach
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 117
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Sweetwater's Blue Ribbon CGC
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Kencherry's Z Of My Last
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Windsong's Miss Demeanor V Foothills
- Breed: Briard
- Name: GCHG Celebra's Never Bam Bam At Bear Manor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 2
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Windsong's Hoping To Charm
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.