Hoosier Kennel Club, Inc. Indianapolis, IN 2020-02-07
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 1427
Best In Show
- Judge: Mr. Luis F. Sosa
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Landmark-Divine Acres Kiss Myself, I'm So Pretty
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Luis F. Sosa
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHB Gleann Damn Daisy
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 18
- Class: Master
- Name: Jacob Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 554
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHB Enforcer's Moore To Do At Cedarwind
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Jade Rosenkoetter
- Breed: Miniature Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 554
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHS Camelot's Zebulon Herne CD SH TKI CGC SD NRD VX
Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 228
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHS Xotica B Bib'N'Tux One Shining Moment
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG Foley's Frat Party CGC
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG Northaven Sandscape Chances Are
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Robert Frost
- Entry: 138
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Graceridge Butch Cassidy Of Wild Bunch
- Breed: Borzoi
- Name: GCHS Kyrov's Scottish Lilt At Horse And Hound
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar's Remaster
- Breed: Sloughi
- Name: CH Rima Siham Sahara
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Dana Cline
- Entry: 326
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Landmark-Divine Acres Kiss Myself, I'm So Pretty
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Bearcat's First Capitol Of The U.S. TT CGC TKN
- Breed: Neapolitan Mastiff
- Name: GCH Bijoux Della Vecchia Roma ll
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 101
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHB Gleann Damn Daisy
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Misty Hollow's Light It Up
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Kebulak Wear My Kiss
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHS Abbeyrose Captain Morgan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 208
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Empee's Cyber Monday
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Eagle's The Wolverine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. James Frederiksen
- Entry: 222
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D Adventureland Star Coach
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHB Tobishi's Numero Uno
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 198
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Skidmore's Gone With The Win
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Belmark Scandalous
- Breed: Briard
- Name: CH Sendero's Mischief And Mayhem
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: Sua Mah New Day At Fairyfyre
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. James E Noe
- Entry: 6
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Windsong's Hoping To Charm
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.