Hoosier Kennel Club, Inc. Indianapolis, IN 2020-02-09
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 1453
Best In Show
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Landmark-Divine Acres Kiss Myself, I'm So Pretty
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Patricia A. Sosa
- Entry: 29
- Class: Open Senior
- Name: Cheyanne Mellen
- Breed: Portuguese Water Dog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Patricia A. Sosa
- Entry: 29
- Class: Open Junior
- Name: Leia Bunner
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. James E. Noe
- Entry: 240
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHS Xotica B Bib'N'Tux One Shining Moment
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Downonda Farm's Party Animal
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS Pointsetter Tri-Sett After Midnight
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: CH Echoic Xtra Toppings MXMXJ DM
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 169
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Happy
- Breed: Basenji
- Name: GCH Meisterhaus Hot N Bothered
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHG Silhouette's Hope Solo
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Mayapple It Wasn't Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Luis F. Sosa
- Entry: 339
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Landmark-Divine Acres Kiss Myself, I'm So Pretty
- Breed: Neapolitan Mastiff
- Name: GCH Bijoux Della Vecchia Roma ll
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run And Maximus Commander In Chief
- Breed: Newfoundland
- Name: Midnight Lady's It's Hammertime
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 89
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHB Gleann Damn Daisy
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: CH Dromara's Snowy Stardust
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Caprock's Big Bang Theory To Antics
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Loch Cu's Mouse In The House
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. James Frederiksen
- Entry: 187
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHS Southdown Ready Set Reign
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Empee's Cyber Monday
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 215
- Breed: Lowchen
- Name: GCHS Bare Tracks Comin' In Hot
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: CH Sierra's Absolute Power
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Imperiale's Channing Tatum Of ironwood
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHB Tobishi's Numero Uno
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Robert R. Frost
- Entry: 209
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Skidmore's Gone With The Win
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Airam Bayberry Wild Feather
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Kencherry's Z Of My Last Dog
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Windsong's Miss Demeanor V Foothills
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Dana Cline
- Entry: 5
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Windsong's Hoping To Charm
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.