Cheyenne Kennel Club Cheyenne, WY 2014-08-31
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 847
Best In Show
- Judge: Paula Hartinger
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Polar Mist N Bark Bark's Built Tough
Reserve Best In Show
- Judge: Paula Hartinger
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Thunderhill's Apple Bottom Jeans
Junior Showmanship
- Judge: Houston Clark
- Entry: 19
- Class: Open Senior
- Name: Mary Bugg
- Breed: Black Cocker Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Lowell (Arlene) K Davis
- Entry: 112
- Breed: Pointer
- Name: GCH Solivia's Dexterity At SkyHi
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCH Mardi Gras La Dolce Vita
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHS Cole Creek PSF Sophisticated Lady
- Breed: Brittany
- Name: CH Magicbrit-Tonan Moonlight Sonata
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Toddie Clark
- Entry: 116
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Zabava Ostrov Casablanca
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: CH Pinehurst Stuart
- Breed: Saluki
- Name: GCH Sundara's Here Comes The Sun
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Skyline N Magnolia's Road Trip
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Houston Clark
- Entry: 185
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Polar Mist N Bark Bark's Built Tough
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Kirenska's The Polar Express
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Prairiefire's Winter Hawk Of Snowy Pines
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: CH Geistvoll High Hope
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Lowell (Arlene) K Davis
- Entry: 60
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH High Mtn Warfox Peppermint Twist
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHG DBF Hart Trophy
- Breed: Welsh Terrier
- Name: CH Cambrian Supernova
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Nellyson's Mr. Don't Skip The Zip
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Roger Hartinger
- Entry: 110
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Dunkirk Imagine That
- Breed: Pug
- Name: CH Riverview's Major Cassius Starbuckle
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Pineridge Anji's St Cecilia
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: CH Dazzle's Dynamite Damion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Roger Hartinger
- Entry: 124
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Bonchien Bee-Utiful Ba-Bee
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Johnny Depp
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH Rosebell Pzazz Perfectly Charming
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCH Jotoichi Perfect Madness
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Joyce A. Vanek
- Entry: 117
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Thunderhill's Apple Bottom Jeans
- Breed: Border Collie
- Name: CH Prairie Fire's Gentleman Of Bayshore CGC
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH Bit O'Heaven's Sorceress CD PT RN
- Breed: Rough Collie
- Name: Overland Remember The Journey
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Roger Hartinger
- Entry: 6
- Breed: Portuguese Podengo
- Name: Lochbay Lunar Eclipse At Tantara JC
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.