Silver Bay Kennel Club of San Diego Del Mar, CA 2020-02-22
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1600
Best In Show
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Breed: Rottweiler
- Name: CH Trilogy's Moment Of Totality V Kindle TKN
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Scott's Lady Liberty
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Juliet Rigtrup
- Entry: 27
- Class: Open Senior
- Name: Ava Hata
- Breed: Longhaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Juliet Rigtrup
- Entry: 27
- Class: Open Senior
- Name: Lillyyanna Bedowitz
- Breed: Wirehaired Dachshund
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Stanley Shen
- Entry: 209
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCHB Waterbound Everything Harvey VD Golden Gate
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Aspenglo Betty Davis Eyes
- Breed: Pointer
- Name: CH Creekysyde's Fire In My Soul
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Simpatico Journey Of Thrills
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Christie Martinez
- Entry: 202
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Quiet Creek's Dance With Me
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Shante Chandon
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Sidekick's Life Is a Highway
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Majenkir Bookstor Spellbinder
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Jan Lourens Ten Napel
- Entry: 338
- Breed: Rottweiler
- Name: CH Trilogy's Moment Of Totality V Kindle TKN
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS Sunkaska N Arctic Fox It Takes Two CGC TKN
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHS Sagebrush's Red Wine and Blue CGC
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS B & K Paradise El Patron
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Sidney L Marx
- Entry: 193
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCH Harbour Hill One In A Million
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Anroal Vega Sicilia
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: CH Daydream New Dawn Fades CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Juliann Bitter
- Entry: 168
- Breed: Papillon
- Name: CH Disyre Dreams Of Fame
- Breed: Pug
- Name: CH Nirvana-Winsome's Lucky Charm
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Daiquiri's On The Edge Of Fame
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Sidels Feisty Francesca
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Tempest Deptuch
- Entry: 244
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Demartini's HRH Prince George Of Cambridge
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Rinchen's Magical Illusion
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: CH Quetta Til Son Omectecutli
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHG Jogoso's Makin' Waves
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Sara Futh
- Entry: 136
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Scott's Lady Liberty
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Coventry A Million Reasons
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCH CT Kan-Do's Shining Moment D'Ocoeur HSAS
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: Symmetry One More For The Road
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.