Fort Lauderdale Dog Club Davie, FL 2020-02-23
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 445
Best In Show
- Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHS D & D Hill Country's Black Inc
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Linda Fitzmaurice
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Vanessa Barrera
- Breed: Boxer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: ---
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHS Kirana Malkanorah
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Linda Fitzmaurice
- Entry: 10
- Class: Open Senior
- Name: Noelle Boyken
- Breed: Whippet
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: ---
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Robobull Fabelhaft Catara
Sporting Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 107
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHS D & D Hill Country's Black Inc
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHB GoldRox SunnyDreams Fire Starter
- Breed: Vizsla
- Name: GCHP Firelight Citius Altius Fortius At TruBlu
- Breed: Weimaraner
- Name: CH Jewel's Mystic Raven
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Terry L. Stacy
- Entry: 54
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralees Lets Boogie With Barstool MW
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCH DC Abbaio Breakfast At Tiffany's SC
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Royal-Tea Dona Octavia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 64
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Torrid Zone Smoke From A Distant Fire BN RN CGCA CGCU TKN
- Breed: Boxer
- Name: GCH Jr's Dominga
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHS Cammcastle's The One And Only General Of Valor TT CGC TKN
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Belz Catch My Breath
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Marjorie J. Underwood
- Entry: 26
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Juslyn Choptank Dream On Tenterra
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Hampton Court Broxden What's Sabella S'Pose To Do
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: My Gold Standard Presburg Staff
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHG Nicairn Fearghas Dolaidh Hjo Got The Spirit FDC CAA FCAT2 DJX2 CGCA CGCU TKI
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Marjorie J. Underwood
- Entry: 78
- Breed: Havanese
- Name: GCH Luffeyland's Broadway Baby
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHB Enchante's Boston Cream Pi
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Toraylac Lorenzo
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: CH Guemart My Lucky Star
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Lee Anne Bateman
- Entry: 70
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Chaselands Matthew Moss
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Hightide Tarquin Venus
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Maciel's Giving A Million Reasons To Be Simber
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Scampezzys Wind Blown At Hi Tide
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Lee Anne Bateman
- Entry: 46
- Breed: Briard
- Name: GCHS Legion Of Boom De Bejaune
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Gem-N-I River Of Urloved CGC
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Wynward's Chitchat About That
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCHB Enchantingpon Charming Belle And The Beast CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
- Entry: 3
- Breed: Mudi
- Name: Akekal's Ain't Misbehaven' RN NAJ
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.