Rockland County Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2020-02-23
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 1309
Best In Show
- Judge: Mrs. Edweena (Teddy) McDowell
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Dunhill Thunderbolt
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Edweena (Teddy) McDowell
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash JP Copenhagan
Junior Showmanship
- Judge: Mr, James J. Ham
- Entry: 27
- Class: Open Senior
- Name: Leigh Holmes
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Sandra Walker
- Entry: ---
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHS Foxfire Stellar Beauty
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr, James J. Ham
- Entry: 27
- Class: Open Senior
- Name: Brynn Moores
- Breed: Flat-Coated Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Sandra Walker
- Entry: ---
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Ania's Celebrity Profile
Sporting Group
- Judge: Mr. James A Fehring
- Entry: 269
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG Foley's Frat Party CGC
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Wagntail's Easy As Pi
- Breed: Barbet
- Name: Nuphar's Bonus Points
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand Arundel Train Wreck @ Tara
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms Laurie King Telfair
- Entry: 128
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monocacy Bend's Waterford
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry My Grass Is Blue
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHB Treis Pineheiros Quid Pro Quo
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Not My Circus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Sandra Walker
- Entry: 273
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHS Long Grove's Saint Louis
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Banstock N hIghpoint Ain't She Sweet
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHP Alpenspirit Blue Suede Shoes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. James J. Ham
- Entry: 93
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Hampton Ct Broxden Dropthe Mic
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Elite's Mystical Spitfire
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Surefyre's Strawberry Fields Forever
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHS Fraja EC Eyes On The Prize
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Nena Dee
- Entry: 185
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash JP Copenhagan
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Chinese Crested
- Name: Fiery Fame Sweetheart
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHS Cin-Don Dear Evan Hansen
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Judith V. Daniels
- Entry: 135
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHS Cespa's Gold Rush
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHS Just Incredible Burberry London
- Breed: Miniature Poodle
- Name: Lavandaire Sweet Harmony
- Breed: French Bulldog
- Name: Ain't Misbehavin D'Assisi
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Judi Bendt
- Entry: 215
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Dunhill Thunderbolt
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHB Windmere Son Of A Preacher Man
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH Nirvana's Sunshine Ghost Rider CGC HXAD TKA FDC
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Wind Dancer Atonishment Of The Heart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr, James J. Ham
- Entry: 2
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Yokamori's Atomic Is My Size
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.